На сьогоднішній день достатньо актуальним є питання організації роботи постійних комісій виборних профспілкових органів різного рівня. Це є раціональний спосіб розподілу обов’язків на принципах демократичного централізму.
Примірний рекомендований перелік постійних комісій… та Примірні положення про них затверджені постановою президії ФПУ від 22.09.2005 р. №П-20-5 (див. Довідник голови первинної профспілкової організації / За заг. ред. І.Я. Луцишина. – К., 2007. – 688 с. – видання ФПУ).
Як правило, такі комісії створюються в ППО кількістю понад 50 членів, при радах районних, міських організацій Профспілки, ПК ППО ВНЗ. В організаціях з меншою кількістю членів обов’язки за напрямками статутної діяльності розподіляють між членами ПК. В профспілковій групі (до 15 членів) ця робота може організовуватись через систему профспілкових доручень.
Кількість, профіль комісій, кількісний склад їх членів визначає виборний профспілковий орган, виходячи з нагальних потреб.
Для прикладу ми розміщуємо на сайті положення про постійні комісії обласного комітету Профспілки (див. розділ “Організаційна робота: Положення та інструкції”).
Постійні комісії створюються разом з виборним органом на термін його дії (5 років). Положення про них затверджуються на профспілкових зборах або засіданнях виборних профспілкових органів. Ці положення мають єдину структуру. Обов’язковими розділами є:
- Загальні положення (мета, завдання, термін дії комісії, її підпорядкування, підзвітність, взаємодія з виборним органом, адміністрацією, іншими комісіями).
- Повноваження та зміст роботи комісії.
- Організація роботи комісії.
- Прикінцеві положення.
Постійна комісія щорічно планує свою роботу. Плани роботи затверджуються виборним профспілковим органом.
Про результати (підсумки) роботи голова комісії може звітувати на зборах, засіданні виборного органу, звітних зборах (конференції).