Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
 • Профспілка: 30 років від дня створення у незалежній Україні
Профспілка: 30 років від дня створення у незалежній Україні
 • 14 вересня 2020
Сьогодні, 14 вересня 2020 року, Профспілка працівників освіти і науки України відзначає 30-річчя від дня створення у незалежній Україні. Саме 14 вересня 1990 року було проведено установчий З’їзд, який обрав Центральний комітет Профспілки і від цього дня розпочалася нова історія Профспілки у нашій державі.
 
Сьогодні Профспілка працівників освіти і науки України об’єднує 1 440 721 член Профспілки. У складі Федерації профспілок України Профспілка освітян залишається її найчисельнішою членською організацією (на 1 січня 2020 року у структурі Профспілки нараховується 24 обласні та Київська міська організації, Загалом у складі галузевої Профспілки 24 311 первинних профспілкових організацій).
 
За ці роки незалежності України вдалося зберегти структуру Профспілки (адміністративно-територіальний і виробничо-професійний принципи) та об'єднати педагогічних працівників загальноосвітніх шкіл, дошкільних та позашкільних установ, науково-педагогічних працівників, професорсько-викладацький склад закладів вищої та професійної (професійно-технічної) освіти, молоді, яка навчається, а також адміністративно-господарський, допоміжний персонал установ та закладів освіти і непрацюючих пенсіонерів.
 
Після проголошення незалежності України Профспілка працівників освіти і науки докорінно змінила модель своєї діяльності. Профспілка повністю зосередила увагу на:
 
 • представництві й захисті трудових, соціально-економічних прав та інтересів своїх членів;
 • здійсненні соціальної підтримки студентської та учнівської молоді;
 • забезпеченні впливу на законодавчий процес;
 • юридичній та правовій підтримці спілчан;
 • ефективній співпраці з органами законодавчої та виконавчої влади, роботодавцями;
 • системі навчання спілчан за напрямами;
 • розвитку ділового співробітництва з міжнародними організаціями;
 • підтримці здорового способу життя та змістовного дозвілля;
 • інформуванні та медійній грамотності спілчан.
Профспілка працівників освіти і науки України та її 25 територіальних організацій відповідно до закону «Про соціальний діалог в Україні» визнані репрезентативними.
 
Починаючи з 1993 року, регулярно укладається Галузева Угода між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України, положення і норми якої передбачають надання додаткових трудових та соціально-економічних прав і гарантій освітянам. Такі Угоди були підписані з усіма міністрами освіти.
 
Діючу Галузеву угоду було підписано листопаді 2016 року у Києві. Свої підписи на документі під час урочистої церемонії поставили Голова Профспілки Георгій Труханов та Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.
 
Профспілка провадить активний соціальний діалог у рамках СПО всеукраїнських профспілок та профспілкових об’єднань, Національної тристоронньої соціально-економічною ради, громадських радах при Міністерствах, комітетах Верховної Ради України. На різних рівнях співпрацює з депутатськими фракціями та народними депутатами.
 
 
Профспілка щороку розглядає та погоджує сотні нормативно-правових документів, які зачіпають права та інтереси спілчан, вносить пропозиції до законопроектів Верховної Ради України, постанов Уряду, наказів профільного міністерства. Також опрацьовує та надає зауваження й доповнення до документів Федерації профспілок України.
 
Профспілка бере активну участь у розробці законопроектів, що стосуються галузі освіти. Так, свої пропозиції, зауваження, заперечення чи незгоди через звернення до народних депутатів та профільних комітетів у різні роки організація подавала до проектів Законів України «Про державний бюджет України», «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про вищу освіту», «Про наукову та науково-технічну діяльність», «Про відпустки», «Про прожитковий мінімум» та ряду інших законодавчих документів.
Уже багато років Профспілка, її організаційні ланки беруть участь у парламентських слуханнях із питань фінансування освіти, оплати праці освітян середньої, вищої школи, дошкілля, проблем молоді, основних соціальних гарантій тощо. Переважна більшість пропозицій Профспілки знаходить своє відображення у Рекомендація парламентських слухань. 
 
У різні роки Профспілка очолювала протестні рухи спілчан, сотні разів виходила на солідарні активні маніфестації та акції. Освітяни, студентство активно відстоювали свої права на гідну оплату праці та стипендіальне забезпечення, якісну освіту, шляхом активних дій у столиці та багатьох інших містах України.
 
Задоволення соціально-культурних та духовних потреб членів Профспілки та їхніх сімей, розвиток культурно-спортивної роботи – ще один вектор роботи організації протягом багатьох років. Щороку майже півмільйона спілчан беруть участь у різноманітних спортивних заходах на регіональному та всеукраїнських рівнях. Окрім організації таких заходів, Профспілка представлена у міжнародних турнірах. Так, у 2014-2019 роках об’єднані команди брали участь у Міжнародній спартакіаді вчителів у Республіці Болгарії, де щоразу посідали призові місця і привозили перемоги на Батьківщину. 
 
Важливим аспектом діяльності Профспілки є розвиток ділового співробітництва з міжнародними організаціями, галузевими міжнародними об’єднаннями. Протягом різних років Профспілка активно співпрацювала з профспілками працівників освіти різних країн, серед яких – Болгарія, Словаччина, Грузія, Польща, Білорусь, Молдова, Франція.
 
Із 2004 року – Профспілка є членською організацією Інтернаціоналу освіти (найчисельнішого світового об’єднання освітянських профспілок, та його регіональної організації, Європейського комітету профспілок освіти).
 
У 2011 році Профспілкою спільно з ЄКПО було організовано масштабну подію – міжнародний круглий стіл, в якому взяли учать понад 30 країн світу. 
 
У березні 2014 року делегація Інтернаціоналу освіти здійснила візит до Києва з метою солідарної підтримки Профспілки у часи революції гідності. І завдяки спільним зусиллям, солідарної підтримки Інтернаціоналу освіти та обласних територіальних організацій у тому ж році було придбано новий офіс для продовження ефективної роботи Профспілки до сьогодні.
 
У останні роки робота Профспілки здійснювалася в складних соціально-економічних умовах – кризові явища, падіння економіки, децентралізаційні процеси, реформи освіти та усіх ключових галузей, що стосуються громадян країни.
 
Проте, незважаючи на труднощі Профспілка продовжує свою місію і робить усе залежне від неї у напрямах недопущення звуження прав та гарантій освітян та молоді, яка здобуває знання, підняття соціального статусу педагогів та престижу учительської праці, отримання якісної освіти та розвитку освітньої галузі вцілому. 
 
У цей визначний день щиро вітаємо усіх спілчан, голів профспілкових комітетів, очільників областей і студентських профкомів, усіх, хто стояв у витоків організації в далекі 90-ті, і, хто нині відстоює права та гарантії освітян на рівні первинки, міста, району, області й усієї України!
 
Ми разом творимо нову історію і разом працюємо для освітян! 
 
Усі ми і є Профспілка!
 
За матеріалами сайту
ЦК Профспілки