Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
  • Профспілки призупиняють свою участь у роботі правлінь фондів соціального страхування
Профспілки призупиняють свою участь у роботі правлінь фондів соціального страхування
  • 13 червня 2018

Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні ЗО травня на своєму засіданні обговорив та прийняв Заяву у зв’язку з грубим порушенням представниками держави у фондах державного соціального страхування принципів соціального діалогу при здійсненні управління соціальним страхуванням.

Заяву було підготовлено робочою групою СПО об’єднань профспілок. Під час обговорення тексту документа більшість членів СПО об’єднань профспілок, присутніх на засіданні, наголошували, що на їх переконання, останнім часом у страхових фондах спостерігаються деструктивні процеси, коли державною стороною в особі Міністерства соціальної політики України цілеспрямовано руйнується соціальний діалог у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, порушується паритетність в управлінні фондами соціального страхування. Через це профспілки фактично усунуто від прийняття принципово важливих для людей рішень, що позбавляє їх як соціальних партнерів можливості результативно реалізувати свої законні права із захисту інтересів застрахованих осіб.

Затвердження бюджетів фондів соціального страхування, статутні та кадрові питання стосовно призначення чи звільнення їх керівників уже майже виведені з-під тристороннього управління та здійснюються державною стороною одноосібно чи в змові з представниками роботодавців.

Права та інтереси застрахованих громадян відверто ігноруються, державною стороною останніми роками блокується підвищення рівня страхових гарантій, зокрема досі залишається нижчим конституційно визначеного рівня та таким, що не відповідає вимогам ратифікованих Україною конвенцій МОП, мінімальний розмір допомоги з безробіття. З 2015 року не відновлено санаторно - курортне лікування застрахованих осіб за рахунок страхових коштів, що вкрай необхідно для профілактики захворюваності і відновлення працездатності працівників, особливо зайнятих у шкідливих та важких умовах праці.

Триває практика нецільового використання коштів Фонду соціального страхування на випадок безробіття. Так, значна частина коштів його бюджету використовуються на утримання державних установ. Тобто, за рахунок страхових коштів утримується не лише багатотисячний штат Державної служби зайнятості України, а й інші державні структури.

Однак і цього мало, вже готується наступний крок - законодавчі пропозиції щодо одержавлення майна фондів соціального страхування, яке було придбане за страхові кошти застрахованих осіб. Під тиском державної сторони належні фондам приміщення протиправно реєструються як державна власність. Немає сумніву, що там незабаром поселяться різні держустанови або ж ці об’єкти буде розпродано.

Профспілкова сторона рішуче заявила про призупинення своєї участі в роботі правлінь Фонду соціального страхування України та Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

У Заяві' також містяться вимоги до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана щодо проведення невідкладної зустрічі з представниками СПО об’єднань профспілок для вирішення критично важливих питань:

  • з метою унеможливлення прийняття рішень в обхід позиції жодної із сторін відновити паритетність в управлінні фондами соціального страхування шляхом внесення змін до нормативних актів стосовно порядку прийняття правлінням рішень більшістю голосів від кожної представницької сторони;
  • внесення змін до законів з питань загальнообов’язкового державного соціального страхування щодо формування складу правлінь страхових фондів на двосторонній основі, а саме - представниками профспілок та роботодавців, залишивши за державою здійснення державного нагляду і контролю за діяльністю фондів соціального страхування, що дозволить усунути конфлікт інтересів серед представників держави;
  • законодавче встановлення з метою гарантування дієвого соціального захисту застрахованих осіб, передбачених ратифікованими конвенціями МОП, Європейським кодексом соціального забезпечення та Конституцією України мінімальних норм матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема відновлення санаторно-курортного лікування, у системі соціального страхування.

У разі нереагування Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана на зазначені у Заяві пропозиції керівники всеукраїнських репрезентативних профоб’єднань звернуться із скаргою про порушення прав профспілок у соціальному діалозі до Міжнародної організації праці та доведуть дану інформацію до відома Європейського соціально-економічного комітету.

Прес-центр ФПУ