Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
  • В об’єднаній первинці Запорізького національного університету дбають про соціально – економічний захист студентської молоді
В об’єднаній первинці Запорізького національного університету дбають про соціально – економічний захист студентської молоді
  • 30 листопада 2016

У вищих навчальних закладах області стало традицією надавати допомогу студентам, які навчаються і проживають у гуртожитках, в оформленні житлової субсидії.

З середини вересня поточного навчального року в ЗНУ організована робота зі студентами, які є мешканцями університетських гуртожитків і які за рівнем доходів мають право на оформлення житлової субсидії – безповоротної державної допомоги, що передбачена законом. Профспілковий комітет разом із відділом бухгалтерського обліку, фінансової та бюджетної звітності розробили для цього спеціальний алгоритм, який допомагає студентам економити час і максимально спрощує процедуру подання документів.

Отримати субсидії можуть як студенти – бюджетники, так і ті, що навчаються у ЗНУ на контрактній основі. Субсидії нараховуються за умови, якщо їхні доходи не перевищують встановлений законом мінімум. За кошти субсидії здійснюється оплата таких житлово – комунальні послуг: централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо – та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів.

Якщо торік студенти мали самостійно звертатися за довідками про доходи, то завдяки централізованій співпраці кількох ланок відтепер є можливість швидко зібрати увесь пакет потрібних для подання документів. Бухгалтерія ЗНУ на запит профспілкового комітету надає довідки про доходи та склад сім’ї за місцем проживання (тобто у гуртожитках ЗНУ), а також тарифний план студентів щодо оплати комунальних послуг. Відтак зростає і кількість охочих оформити субсидію, адже від цього мешканці гуртожитків мають великі переваги – сплачують набагато менше за комунальні послуги. Якщо торік заяви на отримання субсидій подали 474 студенти, то вже на сьогодні їхня кількість збільшилася майже на сотню. За допомогою до профкому продовжують звертатися студенти, які бажають подати заяву. Основний потік студентів триватиме до 1 грудня. Однак і після цього, у разі, якщо районні відділи соцзахисту будуть приймати заяви і документи і відповідно буде достатньо охочих із числа студентів оформити субсидію, то цю роботу продовжуватимуть.

Механізм повернення коштів, покритих за рахунок субсидії, здійснюється наступним чином. На початку року усі студенти, які мешкають у студентських гуртожитках ЗНУ №№2, 3, 4, до бухгалтерії університету перераховують усю суму, передбачену наказом ректора на поточний навчальний рік. А вже наприкінці навчального року частина коштів, які не були витрачені на оплату житлово-комунальних послуг, перераховується на оплату проживання студента у наступному навчальному році, а випускникам – грошова різниця повертається на картку для виплат. Треба також зазначити, що сума субсидії призначається кожному студентові індивідуально і залежить від багатьох факторів (пільги, додатковий дохід, підробітки тощо). Якщо дохід студента обмежується сумою стипендії, то довідку про дохід надає бухгалтерія, якщо ж студент працює, довідки про доходи він має зібрати самостійно і додати до пакету документів – до студентського сектору первинки.

Оформлення субсидії є добровільним актом, водночас представники профспілки ставлять завдання донести інформацію до кожного студента і показати переваги цієї форми допомоги, яку забезпечує держава для людей із мінімальним доходом. Адже не всі з мешканців студентських гуртожитків достатньо поінформовані стосовно можливості отримання субсидії, часто не знають як це правильно зробити, а іноді просто не бажають витрачати зайвий час на очікування у чергах – у районних відділеннях соціального захисту населення. Співробітники ППО ЗНУ, зокрема головний бухгалтер Світлана Носова та заступник голови університетської профспілки по роботі зі студентами, третьокурсниця біологічного факультету Валентина Сухенко проводять роз’яснювальну роботу, періодично зустрічаються із мешканцями гуртожитків, демонструють алгоритм оформлення субсидій, який є досить зручним для тих, хто навчається і має велику завантаженість. Окрім цього використовують такі форми як робота із старостами груп (вони також задіяні в організації роботи з оформлення субсидій). Наступним етапом є зустрічі та консультації із представниками деканатів факультетів.

Валентина Сухенко наголошує: “У цьому році ми розробили суттєво новий алгоритм співпраці “студент – ППО ЗНУ – районний відділ соціального захисту населення” – він є досить ефективним”. З початку навчального року на базі університетської профспілки відбуваються періодичні зустрічі (по четвергах) з представниками Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради (відповідно Олександрівського та Шевченківського районів, до яких відносяться студентські гуртожитки ЗНУ). Ми складаємо список студентів, які подають документи на оформлення субсидії, і інформуємо про такі зустрічі старост гуртожитків. Претенденти на субсидії збираються у цей день у кімнаті бухгалтерії ППО заповнюють декларації, спілкуються із працівниками відділів призначення субсидій тощо. Це великий плюс, адже їм не треба самостійно вистоювати у чергах. “Я сама мешкаю у гуртожитку і тому оформила субсидію цього року: тепер натомість 3300 грн за цей поточний рік маю сплатити лише 1500 грн власних коштів. Це суттєва економія”.

Буквально нещодавно у ЗНУ працювала команда фахівців із відділу соціального захисту населення. Начальник відділу прийому громадян Управління праці та соцзахисту населення ЗМР по Олександрівському району Наталя Чистякова пояснює: «Така взаємодія із ППО ЗНУ досить зручна для обох сторін. Робота зі студентами добре організована і ми маємо можливість приймати одразу увесь потрібний пакет документів, включно із заявою та декларацією про доходи, – а це від 20 до 100 претендентів на призначення житлових субсидій у день зустрічі. Таким чином, спрощується процедура як для самих студентів, так і для співробітників нашого відділу».

До речі, цього року відбулися деякі зміни у законодавстві і тепер ті студенти, які мають статус тимчасово переміщених осіб (переселенці) і є мешканцями студентських гуртожитків, мають право водночас отримувати матеріальну допомогу і оформити субсидію для оплати комунально – житлових послуг.

Прес – служба
ПК ППО ЗНУ