-
13 травня 2025

Упродовж січня-квітня 2025 року Національна служба посередництва і примирення (далі – НСПП) сприяла вирішенню 61 колективного трудового спору (конфлікту) (далі – КТС(К)): 3 – на національному, 3 – на галузевому, 55 – на виробничому рівнях. У зазначених спорах взяли участь понад 1,2 млн працівників 6908 суб’єктів господарювання.
У зазначених спорах найманими працівниками було висунуто 156 вимог, з яких: 69 (44%) – щодо виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень; 48 (31%) – щодо невиконання вимог законодавства про працю; 32 (21%) – щодо встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; 7 (4%) – щодо укладення або зміни колективного договору, угоди.
За результатами вжитих заходів, за сприяння НСПП, попереджено виникнення КТС(К) на 78 підприємствах. На 6 підприємствах розбіжності стали предметом виникнення КТС(К).
Упродовж січня-квітня НСПП зареєстровано 8 спорів на виробничому рівні: два КТС(К) у Хмельницькій області та по одному КТС(К) у Дніпропетровській, Житомирській, Рівненській, Тернопільській, Харківській та Черкаській областях.
З метою вирішення 61 КТС(К) упродовж січня-квітня проведено 11 засідань примирних комісій та 129 узгоджувальних зустрічей.
У звітному періоді вирішено та знято з реєстрації 20 КТС(К): 16 КТС(К) у Львівській області та по одному спору у Дніпропетровській, Тернопільській, Харківській та Чернігівській областях.
Упродовж січня-квітня 2025 року Службою здійснювались заходи щодо запобігання виникненню КТС(К) та стабілізації стану соціально-трудових на 172 підприємствах (в установах, організаціях).
Зокрема, з метою запобігання виникненню КТС(К) у звітному періоді НСПП взято на облік 103 підприємства. Основною причиною виникнення розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин залишається заборгованість із виплати заробітної плати. Через наявність зарплатних боргів у січні-квітні 2025 року НСПП взято на облік 63 підприємства (61%).
З метою врегулювання розбіжностей між сторонами соціально-трудових відносин проведено 295 узгоджувальних зустрічей.
З метою сприяння поліпшенню стану соціально-трудових відносин та запобігання виникненню КТС(К) фахівці НСПП взяли участь у 40 засіданнях комісій обласних, місцевих, районних адміністрацій, де розглядалися, зокрема, питання погашення заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам 97 підприємств.
З метою забезпечення здійснення соціального діалогу в Україні упродовж січня-квітня 2025 року проведено 4 засідання комісії з проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок і організацій роботодавців.
Більш детальні данні містяться в Інформації Національної служби посередництва і примирення про стан соціально-трудових відносин, колективні трудові спори (конфлікти) в Україні в січні-квітні 2025 року, яка надана в рамках співпраці між Федерацією профспілок України та Національною службою посередництва і примирення.
За матеріалами сайту
ФПУ