Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
  • Нові реалії – нові професії: як змінюється класифікатор
Нові реалії – нові професії: як змінюється класифікатор
  • 3 квітня 2025
 
Звертаючись до центрів зайнятості у пошуках роботи, кожна людина обирає професію відповідно до своїх вмінь, бажань та можливостей. Проте не так багато хто замислюється, звідки беруться назви цих професій і чому цей перелік постійно поповнюється новими, цікавими спеціальностями, а деякі сфери діяльності поступово зникають.
 
Державна служба зайнятості нагадує, що весь цей процес регулює національний Класифікатор професій, який був розроблений для систематизації та впорядкування назв професій, статистики та приведення даних у відповідність до міжнародних стандартів. Якщо ж пояснювати простими словами – це узгоджений державою перелік усіх професій. І перша редакція класифікатора була затверджена в 1995 році.
 
Для чого ж державі контролювати назви професій?
 
Це необхідно для того, щоб спеціальності, що передбачають виконання працівниками однієї і тієї ж роботи на різних підприємствах, в установах, організаціях, записувалися в документах підприємства та трудових книгах найманих працівників однаково. Це важливо для подальшого визначення розміру заробітної плати, вимог до претендента на зайняття посади та врахування всіх особливостей при подальшому нарахуванні пенсії. Також це необхідна умова для ведення національної та міжнародної статистики, розуміння реальних потреб бізнесу, необхідності підготовки кадрів навчальними закладами тощо.
 
За основу Класифікатора професій в Україні було прийнято Міжнародну стандартну класифікацію професій (ISCO 88: International Standard Classification of Occupations/ILO, Geneva), якою користується більшість країн світу. Вперше класифікація ISCO з’явилася в середині XX століття, коли постала гостра потреба в глобальній системі класифікації всіх професій. А першу повну версію цього документа ухвалили ще в 1957 році. Сьогодні в світі використовується восьма версія ISCO від 2008 року.
 
Оновлення переліку професій: відповідь на потреби часу
 
Після вивчення ринку праці та потреб роботодавців, з урахуванням міжнародних вимог, зміни до переліку професій вносить Міністерство економіки України. Після цього бази даних Державної служби зайнятості змінюються відповідно до реальних потреб сьогодення. 
 
Востаннє в Україні такі правки вносилися в грудні минулого року і це була вже чотирнадцята зміна до національного класифікатора за 30 років з моменту появи першого офіційного національного переліку професій. Було скасовано 63 застарілі професії та додано 72 нові.
 
На сьогодні вже з’явилися професії, затребувані суспільством, які відображають сучасні виклики та технологічні зміни. Наприклад:
  • Нутриціолог – фахівець з харчування та дієтології;
  • Оператор з пошуку вибухонебезпечних предметів (демінер) – спеціаліст з виявлення та знешкодження вибухонебезпечних об'єктів;
  • Відеограф – професіонал у сфері відеозйомки та монтажу.
  • Професіонал з медичної статистики – спеціаліст, який займається збором та аналізом медичних даних.
 
Наразі в класифікаторі професій нараховується понад 9 тисяч професій. Для порівняння, в першому його виданні в 1995 році їх було трохи більше, ніж 8 тисяч. 
 
За матеріалами сайту
ЦК Профспілки