Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
  • Демографічний портрет України: актуальні тенденції та зміни
Демографічний портрет України: актуальні тенденції та зміни
  • 4 лютого 2025
 
За даними Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України, чисельність населення України нині оцінюється на рівні 34 мільйонів осіб, з яких на підконтрольній території проживає приблизно 29 мільйонів. Це свідчить про значне скорочення порівняно з 1991 роком, коли в Україні мешкало приблизно 52 мільйонів людей.
 
Основними причинами демографічного спаду в Україні є відтік біженців, зниження народжуваності та втрати, пов'язані з війною. 
 
За даними ООН, за кордон виїхали приблизно 6,8 – 6,9 мільйона українців, тоді як Інститут демографії оцінює цю цифру до 5 мільйонів.
 
Заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ Олександр Гладун зазначив, що під час таких розрахунків похибка становить приблизно 1 мільйон осіб. «Плюс-мінус – мільйон. Це прийнятна точність для сучасних умов. Нам бракує нормальної демографічної інформації, щоб зробити більш точні розрахунки», – пояснив він.
 
Нація українців старішає, що відповідає загальносвітовій тенденції. На початку повномасштабного вторгнення у віці 60 років і старше перебувало приблизно 25% населення, а у віці до 15 років – 15%. 
 
Внаслідок масового виїзду структура ще більше постарішала, оскільки серед українців, які залишилися в країні ЄС, лише 6% – це пенсіонери (64 роки і старші, за даними Євростату), 62% – працездатні особи, а 32% – молодь до 18 років.
 
Через те, що за кордон виїхала переважно молодь та особи працездатного віку, а пенсіонери залишилися в країні, процес старіння нації прискорився ще більше. Таким чином, демографічна криза в Україні стає все більш відчутною, а її наслідки можуть впливати на економіку та соціальну сферу у майбутньому.
 
За матеріалами сайту
ЦК Профспілки