-
20 січня 2025
Відповідно до Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період воєнного стану стаття 43 КЗпП не застосовується, крім працівників обраних до профспілкових органів. Якщо в установі проходить ліквідація, то чи потрібно профспілкове погодження на голову профспілкового органу?
Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану норми статті 43 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.
Згідно з статтею 43 КЗпП України, розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця за попередньою згодою виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника), передбачених пунктами 1, 2-5,7 статті 40, пунктів 2-3 статті 41 може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника).
Тобто є виключення і не потребує попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації - ліквідація підприємства, установи, організації, а також припинення трудового договору з домашнім працівником з ініціативи роботодавця відповідно до статті 173-6 КЗпП. Обмеження щодо до застосування вперіод дії воєнного стану розповсюджуються на норми статті 43 КЗпП, проте, як статтею 43-1 КЗпП передбачені випадки розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) і в період воєнного стану дана норми зберігає свою чинність в повному обсязі. Відповідно до абзацу першого частини першої статті 43-1 КЗпП розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця без згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) допускається у разі ліквідації підприємства, установи, організації. При цьому дана норма є загальною для всіх працівників незалежно від їх статусу.
Так як в установі проходить ліквідація, а відповідно до норм Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» дія статті 43-1 КЗпП не призупинено, роботодавець може на підставі її норм звільнити працівників, обраних до профспілкових органів, без згоди виборного органу первинної профспілкової організації.
За матеріалами сайту
ФПУ