Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
  • Сторона профспілок не погодила проект Трудового кодексу України
Сторона профспілок не погодила проект Трудового кодексу України
  • 10 січня 2025
 71947723 080112
 
Про це повідомляється у листі Голови СПО об’єднань профспілок Григорія Осового до Першого віцепрем’єр-міністра України - Міністра економіки України Юлії Свириденко та Спільного представницького органу Сторони роботодавців.
 
У листі зазначається:
 
СПО об'єднань профспілок на даний 27 грудня 2024 року Міністерством економіки України на розгляд та погодження у десятиденний термін проект Трудового кодексу України (далі - проект Кодексу) не погодив, виходячи з такого.
 
Мінекономіки не враховані (за окремими виключеннями) зауваження до проекту Кодексу, які були надані СПО об'єднань профспілок (№ 01-12/604-СПО від 30.08.2024) до його попередньої редакції від 08.08.2024.
 
У зв’язку з цим він все ще значною мірою залишається «технічним» об’єднанням положень низки законів та їх проектів, положення яких часто не кореспондуються між собою та відрізняються термінологією.
 
Наразі можна констатувати, що за результатами доопрацювання Мінекономіки проект Кодексу не позбавлений суперечливих положень, незрозумілих формулювань та прогалин у сфері регулювання окремих інститутів трудового права.
 
Окрім зазначеного, не можна погодитися і з окремими змінами, що були внесені до проекту Кодексу в процесі його доопрацювання.
 
Зокрема, це стосується запропонованого підходу щодо побудови структури проекту Кодексу в частині недотримання логічної послідовності викладення норм, якими регулюються індивідуальні трудові відносини. Так, перенесення норм щодо забезпечення трудових прав працівника на належні і безпечні умови праці у процесі трудової діяльності до Книги п'ятої, а саме, включення їх після норм, які регулюють колективні трудові відносини (Книга третя), цілком руйнують системність у регулюванні індивідуальних трудових відносин.
 
Постатейні зауваження та коментарі до проекту Кодексу (які, через об’єктивну недостатність часу наданого розробником для його належного розгляду, не є вичерпними та остаточними), викладені у таблиці, що додається.
 
Профспілкова сторона вже неодноразово звертала увагу Мінекономіки на неможливість повного та якісного опрацювання проекту Кодексу (нових редакцій, остання - на 279 аркушах) у десятиденний термін, який щоразу (усупереч принципам соціального діалогу: конструктивності й взаємодії, добровільності та прийняття реальних зобов'язань) надається для його розгляду, і який є абсолютно недостатнім.
 
Водночас, матеріали, які додані до проекту Кодексу, не дають можливості для прискорення такої роботи. Так, порівняльна таблиця до проекту Кодексу, підготовлена розробником, не містить інформації про положення законів, які визнаються такими, що втрачають чинність, а відтак не дає змоги оцінити законодавчі новели на предмет недопущення звуження існуючих трудових прав і свобод громадян.
 
Окрім зазначеного зауважуємо, що профспілковою стороною, відповідно до запиту Мінекономіки (лист від 18.09.2024 № 4701-05/69379-07), направлено підготовлений Мінекономіки переклад англійською мовою проект Кодексу (редакція від 08.08.2024) до Міжнародної конфедерації профспілок та Європейської конфедерації профспілок з метою отримання відповідної експертної оцінки, що очікується.
 
Також, за інформацією раніше наданою Мінекономіки, відповідний переклад було спрямовано для здійснення аналізу до Міжнародної організації праці та Європейського Союзу, про результати якого профспілкову сторону наразі не повідомлено.
 
Переконані, що врахування експертних висновків від вказаних організацій щодо оцінки проекту Кодексу є необхідним.
 
Принагідно інформуємо, що профспілкова сторона залишається готовою до співпраці над проектом Кодексу у форматі тристоронньої робочої групи з представників суб’єктів соціального діалогу та провідних національних і міжнародних експертів у сфері трудового права (зокрема, із залученням наявних програм міжнародної технічної допомоги та проектів, які реалізуються у сфері реформ трудового законодавства), який був узгоджений сторонами соціального діалогу за результатами проведених у вересні 2024 року консультацій.
 
Нагадуємо, що 4 грудня 2024 року Голова СПО об’єднань профспілок Григорій Осовий звертався до Першого віцепрем’єр-міністра України – Міністра економіки України Юлії Свириденко з пропозицією активізувати спільну роботу над проєктом Трудового кодексу України (далі – проєкту Кодексу).
 
У розвиток домовленостей досягнутих між СПО об’єднань профспілок та Мінекономіки восени поточного року профспілкова сторона поінформувала Мінекономіки про свою готовність розпочати тристоронні консультації щодо проєкту Кодексу у форматі соціального діалогу. «За результатами раніше досягнутих домовленостей профспілковою стороною вже проведена робота з добору фахівців до складу тристоронньої робочої групи від профспілок, а також направлено підготовлений Мінекономіки переклад англійською мовою проєкт Кодексу до Міжнародної конфедерації профспілок та Європейської конфедерації профспілок з метою отримання відповідної експертної оцінки», – заначив Григорій Осовий у своєму зверненні.
 
Використовуючи наявну мережу міжнародних профспілкових зв’язків було проведено попередню роботу з представниками профспілкового офісу Міжнародного бюро з діяльності працівників (ACTRAV) та Групи 2 (представники працівників) Європейського соціально-економічного комітету (ЄСЕК) з метою їх активного долучення до роботи з аналізу проєкту Кодексу, яка проводиться наразі фахівцями Міжнародної організації праці  та Європейського Союзу.
 
Профспілкова сторона послідовно виступає за проведення інклюзивної роботи з підготовки нової «Трудової Конституції України» на Європейських засадах, виходячи з балансу інтересів всіх зацікавлених сторін, закладених у цілі сталого розвитку ООН.
 
З огляду на зазначене, СПО об’єднань профспілок очікує на отримання від розробників найновішої редакції проєкту Кодексу і готові долучити до її обговорення профспілкових активістів всіх рівнів, як практиків регулювання трудових відносин, так і представників правничих закладів освіти.
 
За матеріалами сайту
ФПУ