-
12 січня 2024
Посли країн-членів Євросоюзу (ЄС) схвалили частковий мандат на проведення переговорів щодо пропозиції про створення нового єдиного спеціалізованого інструменту для підтримки відновлення, реконструкції та модернізації України, а також для підтримки її зусиль у проведенні реформ в рамках її шляху до вступу в ЄС.
Таким чином, Український фонд об'єднав би бюджетну підтримку України з боку ЄС в один єдиний інструмент, надаючи послідовну, передбачувану та гнучку підтримку Україні на період 2024-2027 років, адаптовану до безпрецедентних викликів, пов'язаних з підтримкою країни, яка перебуває у стані війни.
Частковий переговорний мандат Ради не включає питання, пов'язані з бюджетом, зокрема, загальний розмір інструменту та частку грантів і кредитів, які залежатимуть від остаточного результату горизонтальних переговорів щодо середньострокового перегляду багаторічних фінансових рамок на 2021-2027 роки.
"ЄС зобов'язується надавати незмінну підтримку Україні стільки, скільки буде потрібно. Український фонд має на меті надати послідовну підтримку Україні у відновленні країни в умовах безпрецедентних викликів, спричинених агресивною війною Росії. Водночас підтримка допоможе Україні просувати реформи та модернізацію, необхідні для просування на шляху до майбутнього членства в ЄС".
Вінсент ван Петегем, Міністр фінансів Бельгії
Основні елементи часткової позиції Ради
Частковий переговорний мандат зберігає основні складові пропозиції Комісії. До них відносяться цілі Фонду та його структура, що складається з трьох стовпів:
Компонент I: Уряд України підготує "Український план", в якому викладе свої наміри щодо відновлення, реконструкції та модернізації країни, а також реформи, які він планує здійснити в рамках процесу вступу до ЄС. Фінансова підтримка у формі грантів та кредитів державі Україна надаватиметься на основі виконання "Українського плану", який буде підкріплений набором умов та графіком виплат.
Компонент II: В рамках інвестиційної програми ЄС надаватиме підтримку у формі бюджетних гарантій та поєднання грантів і позик від державних і приватних установ. Українські гарантії покриватимуть ризики за кредитами, гарантіями, інструментами ринку капіталу та іншими формами фінансування, що сприятимуть досягненню цілей Фонду.
Компонент ІІІ: технічна допомога та інші заходи підтримки, що допомагають Україні адаптуватися до законодавства ЄС та здійснювати структурні реформи на шляху до майбутнього членства в ЄС.
Зв'язок з довгостроковим бюджетом
Комісія запропонувала загальний бюджет Програми у розмірі 50 мільярдів євро - 17 мільярдів євро у вигляді грантів та 33 мільярди євро у вигляді кредитів.
Наступні кроки
Часткова позиція слугуватиме мандатом Ради для переговорів з Європейським Парламентом. Після досягнення домовленості регламент має бути офіційно ухвалений Радою та Європейським Парламентом.
Передумови
20 червня 2023 року Комісія ухвалила пропозицію щодо перегляду багаторічних фінансових рамок (МФР) на 2021-2027 роки, а також дві пропозиції щодо регламентів про створення Фонду для України та Платформи стратегічних технологій для Європи (STEP).
Рада ЄС також ухвалила частковий переговорний мандат щодо STEP.
За матеріалами сайту
ФПУ
ФПУ