Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
  • Галузева Профспілка на захисті соціально – економічних і трудових інтересів спілчан
Галузева Профспілка на захисті соціально – економічних і трудових інтересів спілчан
  • 12 травня 2016

20 квітня 2016 року ЦК Профспілки звернувся до Прем’єр – міністра України, Міністра освіти і науки України та Міністра юстиції України з приводу необхідності скасування наказу Міністерства освіти і науки України від 13.04.2016 № 433 «Про деякі питання формування штатних нормативів», яким зобов’язано керівників навчальних закладів забезпечити скорочення на 10% керівного, адміністративного, управлінського, господарсько – обслуговуючого персоналу, водіїв, робітників, які обслуговують громадські будівлі, дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації, бібліотек вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.

На стадії підготовки, розгляду та погодження проекту наказу ЦК Профспілки висловив категоричну незгоду з його прийняттям.

У листах зазначалось, що наказ № 433 видано з порушенням пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII.

Наголошено також, що згідно зі статтею 32 Закону України «Про місцеве самоврядування» управління закладами освіти, які належать територіальним громадам, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення, створення необхідних умов для виховання дітей, сприяння діяльності дошкільних та позашкільних закладів належить до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Затвердження місцевих бюджетів, а отже обсягів видатків на фінансування навчальних закладів, зокрема й на оплату праці та утримання чисельності працівників, згідно зі статтею 26 закону є виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад, які є органами, що представляють інтереси територіальних громад.

При прийнятті наказу Міністерством освіти і науки України було порушено домовленості сторін Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України, засвідчені у її пункті 4.2.1 про проведення спільних консультацій з приводу виникнення обґрунтованої необхідності скорочення більше як 3 відсотків чисельності працівників, а також у пункті 4.1.5, яким міністерством взято зобов’язання вживати заходів для недопущення в закладах освіти і науки масових вивільнень працюючих з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (понад 3 відсотки чисельності працівників упродовж календарного року).

Крім того, зазначений наказ в порушення вимог пункту 1 Указу Президента України від 3 жовтня 1992 року № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» та пункту 2 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. № 731, не пройшов державної реєстрації у Міністерстві юстиції України.

І ось наказом Міносвіти від 5.05.2016 № 484 скасовано наказ від 13.04.2016 №433 «Про деякі питання формування штатних нормативів», яким було зобов’язано керівників навчальних закладів забезпечити скорочення на 10% керівного, адміністративного, управлінського, господарсько-обслуговуючого персоналу, водіїв, робітників, які обслуговують громадські будівлі, дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації, бібліотек вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.

Скасування наказу № 433 стало наслідком звернення ЦК Профспілки листом від 20.04.2016 № 02-5/267 безпосередньо до Міністра освіти і науки України Л.М. Гриневич, в якому наголошувалося на незаконності та неприпустимості його видання, а також неодмінності скасування.

Таким чином забезпечено відповідні умови роботи закладів освіти та збережено робочі місця численній кількості спілчан, а тих, які вже були звільнені необхідно поновити на роботі. Справедливість у цьому питанні відновлено завдяки діям галузевої Профспілки та новопризначеному міністру освіти Л.М. Гриневич.

Центральним комітетам, обласними організаціями Профспілки неодноразово в листах і зверненнях до вищих органів влади наголошувалось на необхідності підвищення заробітної плати працівників галузі.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 6 квітня 2016 р. № 288 «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», згідно з якою з 1 травня 2016 року підвищуються розміри посадових окладів та ставок заробітної плати працівників бюджетних установ, зокрема галузі освіти, які визначені, виходячи з розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки 1185 гривень, крім працівників, чиї посади віднесено до 1-3 тарифних розрядів. Таким чином ставки заробітної плати вчителів, вихователів, викладачів, залежно від кваліфікаційної категорії за 9, 10, 11 та 12 тарифними розрядами становитимуть 2050 гривень; 2157 гривень; 2334 гривні та 2512 гривень відповідно.

Центральний комітет, обласна організація Профспілки, використовуючи усі важелі соціального партнерства і надалі стоятимуть на підвищенні соціальних стандартів і трудових прав працівників галузі.

Тільки в єдності наша сила!

Прес – служба
обласної організації
Профспілки