Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
  • Підсумкова інформація про діяльність ФПУ у 2023 році: протидія викликам і загрозам під час воєнного стану
Підсумкова інформація про діяльність ФПУ у 2023 році: протидія викликам і загрозам під час воєнного стану
  • 28 грудня 2023
 
original 090234 01 
 
Завершується 2-й рік героїчного спротиву Українського народу рашистській навалі. Війна проводить переоцінку цінностей і змінює пріоритети, профспілки запроваджують нові форми і методи роботи в умовах воєнного стану.
 
Цей рік був насичений визначними подіями в житті країни і профспілковій діяльності.
 
Підбиваючи підсумки слід відзначити, що ФПУ в 2023 році проводила важливу і корисну роботу допомагаючи ЗСУ, та сім’ям військовослужбовців, внутрішньо переміщеним особам, спілчанам, які потратили в складні життєві обставини  унаслідок російської агресії, водночас не сходячи з лінійки реалізації основних функцій профспілок – представництва інтересів і захисту прав працівників у 2023 році.
 
Про це може свідчити кількість отриманих та опрацьованих ФПУ документів - 3,800 з яких більше 1600 проєктів нормативно-правових актів, у т.ч. законопроєкти ВРУ, які опрацьовувалися на рівні Спільного представницького органу профспілок, понад 500 від органів державної влади. Цей значний масив потребував аналізу інформації, фахової оцінки та внесення пропозицій до цих документів від усіє команди профспілкових фахівців. Більше 1200 листів і звернень за різними напрямами роботи надійшло від профспілкових організацій всіх рівнів на розгляд ФПУ, що потребувало їх опрацювання та надання обґрунтованих відповідей та роз’яснень.
 
      *****
Під часу дії воєнного стану в Україні, і зокрема у 2023 році, профспілки України розширювали свої функції, визначивши одним із пріоритетних напрямів своєї діяльності допомогу оборонному сектору держави у протистоянні загарбникам і допомоги тим, хто постраждав від військової агресії росії.
 
Чимало підприємств були змушені припинити або скоротити свою діяльність. Інфраструктура, промисловість та житловий фонд зазнали критичних руйнувань. Масштабними є втрати кваліфікованих кадрів через вбивства військами рф громадян України, зовнішню міграцію та вимушене переселення українців всередині країни. Понад 3 млн. працівників втратили робочі місця, понад 7 млн. українців опинилися за межею бідності.
 
Протягом року ФПУ здійснювала пошук і залучала кошти від міжнародних профспілкових структур для надання фінансової допомоги спілчанам, у яких зруйноване чи пошкоджено житло, вони чи їхні рідні зазнали поранень або втратили рідних та близьких.
 
Штаб з гуманітарної допомоги ФПУ, який розпочав свою діяльність із перших днів війни, у цьому році, надав фінансову допомогу 6.5 членам профспілок та 68 профспілковим організаціям. Були виділені кошти Харківській, Чернігівській, Херсонській, Миколаївській обласним організаціям та Київській міській у сумі 1841902 грн.
 
ФПУ протягом року доставляла спілчанам у прифронтові області продовольчі набори, чисту питну воду, генератори, обігрівачі та інші побутові речі. Продовжувалася фінансова підтримка санаторіїв та інших профспілкових підприємств, у яких проживають громадяни з окупованих чи небезпечних територій.
 
Членським організаціям надавалась методична та практична допомога стосовно особливостей діяльності профспілкових організацій України під час воєнного стану, коли вони перебувають на територіях різного ступеня безпеки. На допомогу їм підготовлено та випущено Бібліотечку голови профкому «Про особливості діяльності профспілкових організацій та профспілкове навчання в умовах воєнного стану в Україні». Проведено п’ять семінарських занять для профспілкового активу з проблем відновлення ментального здоров’я, насамперед  для тих, хто зазнав психотравм, перебував в окупації, був під ворожими обстрілами або втратив рідних і близьких.
 
Федерацією профспілок у 2023 році було залучено низку ґрантів від міжнародних партнерських організацій. Так, у рамках проєкту «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні», за участі понад ста профспілкових працівників та активістів, було реалізовано освітній проєкт «Посилення стійкості профспілок в Україні» (грудень 2022 – липень 2023).
 
Мета навчання – підвищення кваліфікації та компетенції профспілкових працівників і навчання молодих профспілкових лідерів та активістів щодо діяльності профспілок в Україні.
 
Було проведено 12 навчальних онлайн семінарів, підготовлено методичні рекомендації щодо особливостей діяльності профспілкових організацій в умовах воєнного стану в Україні, організації профспілкового навчання, побудови каналів комунікації із членами профспілок, молодіжної політики. Експертами проєкту також напрацьовано брошуру для випускників навчальних закладів щодо застосування норм трудового законодавства та «Посібник профспілкового органайзера». За підсумками проєкту вийшла друком збірка матеріалів (липень 2023).
 
З метою врахування думки громадськості щодо покращення профспілкової діяльності проведено онлайн опитування серед 2,5 тис. респондентів. Його результати будуть використані в практичній діяльності профспілок усіх рівнів та їх мотивації щодо залучення молоді до членства у профспілці.
 
У червні 2023 проведено круглий стіл з питань організаційної побудови профспілок у сучасних умовах і шляхів збереження потенціалу профспілкових організацій. Також у листопаді ц.р. відбувся семінар «Федерація профспілок України: реформування як шлях до зміцнення потенціалу». В рамках цих заходів обговорено та визначено напрями та основні принципи щодо зміцнення потенціалу профспілок, майбутнього реформування профспілкового руху з метою покращення та осучаснення профспілкової діяльності в умовах війни та євроінтеграції України.
 
****
Виклики воєнного часу, які сьогодні постають перед ринком праці, його учасниками та соціально-економічним розвитком нашої країни, загострюють існуючі соціальні проблеми та потребують більш рішучих дій.
 
В умовах воєнного стану профспілки продовжують захищати трудові права працівників та забезпечувати соціальний захист спілчан. Серед пріоритетних завдань – забезпечення гідної оплати праці та достатнього життєвого рівня для працівника та його сім'ї, недопущення поглиблення бідності серед працівників, підтримка їхньої платоспроможності та створення умов задля повернення українських фахівців в Україну.
 
СПО об’єднань профспілок неодноразово звертав увагу влади та СПО роботодавців на необхідність підвищення рівня заробітної плати, у т.ч. мінімальної та відновлення індексації грошових доходів населення.
 
Заявляючи, що значний дефіцит робочих місць з гідною оплатою праці, відставання української зарплати від трудових доходів за кордоном, різке зростання цін на продукти та послуги генеруватимуть подальший відтік за межі України кваліфікованих працівників (після припинення воєнного стану, насамперед, чоловіків) у разі відсутності дієвих кроків, спрямованих на зростання заробітної плати та підвищення рівня життя.
 
При формуванні проєкту Держбюджету-2024 профспілки наполягали на підвищенні розміру мінімальної заробітної плати на 2024 рік до фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін на 2023 рік (9257 грн); встановленні розміру посадового окладу працівника І т.р. ЄТС на рівні фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; відновленні індексації грошових доходів населення у повному обсязі тощо.
 
За підсумками консультацій профспілок з Мінфіном (13.09.2023) Урядом запропоновано встановити мінімальну заробітну плату у розмірі 8000 грн з 1 квітня замість 1 липня, що дозволило збільшити середньорічний розмір мінімальної заробітної плати на 2024 рік на 3,4%.
 
Здійснені профспілками заходи вже сприяли зростанню середньомісячної зарплати, яке за даними Держстату у ІІ кварталі 2023 року склало 25,2% (у порівнянні з другим кварталом 2022 року).
 
З метою сприяння у вирішенні проблеми заборгованості з виплати заробітної плати – проблеми, що поглиблюється через війну і потребує нових підходів та більш рішучих дій – ФПУ разом з її членськими організаціями підготовлено профспілковий законопроєкт з посилення захисту вимог працівників щодо виплати заборгованості з заробітної плати, в т.ч. у випадку неплатоспроможності роботодавця, який 19.07.2023 зареєстровано в Парламенті за № 9510. Профспілками здійснено комплекс заходів з метою його підтримки та просування.
 
Прийняття цього законопроєкту створить умови та економічні стимули роботодавцям для скорочення обсягу заборгованості з виплати заробітної плати, підвищить рівень економічного захисту працівника у випадку невчасної оплати праці, забезпечить виплату йому компенсації заробітної плати у разі неплатоспроможності роботодавця, сприятиме наближенню законодавства України до європейських трудових стандартів.
 
ФПУ та її членські організації взяли участь у підготовці Національної стратегії подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року та операційного плану заходів з її реалізації (зазначена стратегія схвалена розпорядженням КМУ від 15 вересня 2023 р. №815-р).
 
Протягом 2023 року профспілками опрацьовано більше 230 проєктів професійних стандартів, інформація щодо розроблення яких надійшла від Національного агентства кваліфікацій до СПО об’єднань профспілок, у т.ч.: підготовка висновків про погодження проєктів професійних стандартів; розгляд проєктів професійних стандартів у процесі залучення НАКом до їх перевірки та під час публічного громадського обговорення.
 
Слід зазначити, що останнім часом збільшилась кількість вже розроблених та в стадії розроблення професійних стандартів для потреб Збройних сил України, зокрема:
«Бойовий медик», «Снайпер», «Інструктор з фізичної підготовки і спорту (військова служба)», «Контролер (особливо важливі державні об’єкти)», «Механік-водій (водій) бронетранспортера», «Навідник-оператор (кулеметник) бронетранспортера», «Навідник (кулеметник) бронетранспортера», «Верхолаз (військова служба)», «Сапер (розмінування)», «Кінолог», ряд профстандартів з питань безпеки інформації та кіберзахисту.
 
Вважаємо, що розроблення та прийняття професійних стандартів для потреб Збройних сил України сприятиме підвищенню професійної кваліфікації наших воїнів, і як наслідок цього – збереженню їх життя, наближенню перемоги над ворогом.
 
Загалом СПО об’єднань профспілок на національному рівні перевірено 85 професійних стандартів.
 
   ****
У 2023 році продовжувалася правозахисна робота ФПУ, яка була зосереджена на моніторингу, правовій експертизі законопроєктів, відстоюванні прав працівників і профспілок. Серед її пріоритетів проєкт Трудового кодексу України, забезпечення максимального протистояння просуванню владою законопроєктів, метою яких є подальша лібералізація трудових відносин за рахунок людей праці.
 
У серпні – вересні ц.р. ФПУ в черговий раз вдалося зупинити просування Урядом проєкту закону «Про працю», який начебто був доопрацьований Мінекономіки за результатами експертизи та зауважень Міжнародного бюро праці. Під час узгоджувальних процедур представниками ФПУ доведено, що ліберальна сутність його норм залишилася незмінною, проєкт, як і попередня його версія, не відповідає міжнародним трудовим стандартам, суттєво звужує права працівників і профспілок, позбавляє їх державних гарантій у сфері праці, кардинально змінює баланс стримувань та противаг у трудових відносинах між працівником та роботодавцем у бік неконтрольованого збільшення повноважень роботодавця через переведення регулювання цих відносин у сферу індивідуальних умов трудових договорів.
 
До Уряду було доведено наведену позицію профспілок, зокрема, що реалізація подібного  реформування не створюватиме умов для збереження і відновлення трудового потенціалу, а навпаки стимулюватиме подальшу трудову міграцію працездатного населення у повоєнний час.
 
Мінекономіки розпочато  роботу над проєктом Трудового кодексу України.
 
Які виклики? Головний розробник проєкту Трудового кодексу України ухиляється від залучення сторін соціального діалогу до участі у розробці цього основоположного проєкту нормативно-правового акту.
 
У 2023 році ФПУ послідовно продовжувала відстоювати на міжнародних і національних майданчиках соціального діалогу правову позицію необхідності реформування трудового законодавства на основі підготовки збалансованого проєкту нової редакції Трудового кодексу України,  що враховуватиме найкращий світовий досвід, міжнародні та європейські стандарти у сфері праці, а також новітні глобальні та вітчизняні тенденції і виклики подальшого соціального та економічного розвитку країни.
 
Реагування:
 
1.       Ініційовано проведення в рамках НТСЕР консультації сторін соціального діалогу щодо стану підготовки урядовою стороною  проєкту Трудового кодексу України та залучення до його розробки експертів від профспілкової сторони.
 
2.  Продовжувати відстоювати правові позиції профспілок щодо комплексного підходу до реформування законодавства про працю, а також соціального захисту населення, максимально просуваючи та використовуючи принципи соціального діалогу на майданчиках законодавчої та виконавчої влади, НТСЕР, міжнародних організацій.
 
 Активна робота представників профспілок у робочих групах, утворених профільним Комітетом ВРУ з підготовки законопроєктів до другого читання, дозволяла досягти деяких компромісних рішень при реформуванні законодавства про працю в умовах режиму воєнного стану,  які значно нівелювали звуження трудових прав працівників, а в окремих випадках внесені зміни - посилювали захист цих прав.
 
Так, у Законі  2136 (із змінами внесеними законом  2352) нівельовані певні звуження прав працівників, а в окремих випадках посилено захист цих прав:
 
  •  упорядковано призупинення трудових відносин у період дії воєнного стану та визначено механізм захисту трудових прав працівника (у т.ч. профспілкою) від неправомірного його застосування роботодавцем;
  •  обмежено можливості збільшення нормальної тривалості робочого часу наявністю відповідних об’єктивних обставин та лише для працівників, які виконують трудові обов’язки на об’єктах критичної інфраструктури;
  •  забезпечено оплату праці за відпрацьований час збільшеної нормальної тривалості;
  •  зобов’язано роботодавця вживати всі можливі заходи для забезпечення реалізації права працівника на своєчасне отримання заробітної плати;
  •  прибрано обов’язкове у період дії воєнного стану обмеження тривалості щорічних відпусток;
  •  зобов’язано роботодавця інформувати профспілку, а у випадку масового вивільнення, проводити з нею консультації щодо неможливості забезпечення працівника роботою внаслідок бойових дій;
  •  надано право працівників, які в умовах воєнного стану залишили територію України, отримати відпустку без збереження заробітної плати терміном до 90 днів;
  •  поновлено функцію державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, яку здійснюють Держпраці та її територіальні органи за заявою працівника або профспілки через проведення позапланових перевірок, у частині додержання вимог Закону № 2136, а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів;
 
§  зобов’язано Кабмін опрацювати питання соціальної підтримки працівників, дію трудових договорів з якими призупинено і яким не виплачується заробітна плата або які не мають інших джерел доходів.
 
У Законі 2434 профспілкові правки переформатували запровадження спрощеного режиму регулювання трудових відносин лише на добровільній основі, нівелювали певні норми Закону, що звужували права працівників:
 
§  прибрані норми пріоритетності умов трудових договорів за спрощеним режимом регулювання трудових відносин над нормами законодавства про працю, а також про застосування положень Цивільного кодексу України для регулювання трудових відносин;
 
§  визначено, що укладення трудового договору за спрощеною системою можливе виключно за згодою працівника, а положення договору не можуть погіршувати  умови  праці порівняно з чинним законодавством;
 
§  обмежено дію цього закону періодом дії воєнного стану.
 
У Законі № 2759 посилено правовий захист працівників від мобінгу (цькування), зокрема у формі психологічного та/або економічного тиску з боку роботодавця з метою змін умов праці (трудового договору) не на користь працівника, а також встановлено право працівників на компенсаційні виплати  у разі, якщо роботодавець здійснював мобінг (цькування)  працівника або не вживав заходів щодо його запобігання.
 
У Законі № 3494 вдалося відстояти (повністю або частково) державні гарантії щодо надання працівникам додаткових відпусток (творчої відпустки, відпустки для підготовки та участі в змаганнях, відпустки на час профспілкового навчання).
 
З положень Закону № 3494, за якими не вдалося досягти компромісних рішень Голова ФПУ Григорій Осовий звернувся до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з проханням звернутися до Конституційного Суду України з поданням про відповідність Конституції України окремих положень Закону 3494.
 
ФПУ забезпечено виконання вимог ст.  14  Закону України № 2136 «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо організації та здійснення громадського контролю за мінімальними трудовими гарантіями, передбаченими цим Законом.
 
У 2023 році порівняно з відповідними показниками минулого року зросла інтенсивність і результативність громадського контролю у 2,3 рази (проведено 1479 перевірок - проти  635 у І півріччі 2022 р.) та у 2,4 рази  (роботодавцями усунуто 1008 порушень - проти 419 у І півріччі 2022 р.)  відповідно.
 
Відновлено навчання правових (головних правових) інспекторів праці профспілок, яке проводилося в режимі відео конференції на базі АПСВТ ФПУ. Протягом поточного року проведено два тижневих семінари на яких  підвищили кваліфікацію  59 профспілкових юристів, які успішно пройшли навчання, підсумкове тестування та отримали сертифікати.
Поновлено дольове фінансування діяльності 9 центрів правової допомоги територіальних профоб’єднань (на ІІ-IV квартал п.р.).
 
З урахуванням реорганізації територіальних органів Держпраці налагоджено взаємодію Держпраці та ФПУ на центральному та територіальному рівнях. Налагоджено і продовжується співпраця ФПУ з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини згідно з пролонгованим сторонами Меморандумом про співробітництво, реалізуються спільні правозахисні заходи.
 
     * ** *
Протягом 2023 року проводилась робота щодо посилення соціального захисту громадян в умовах воєнного стану. З цією метою ФПУ, у т.ч. з врахуванням звернень профспілкових організацій і членів профспілок, готувалися звернення та пропозиції для органів державної влади з подальшим їх супроводженням. Опрацьовувалися та надавалися пропозиції до проєктів нормативно-правових актів, у т.ч. поданих до парламенту.
 
У 2023 році, у терміни і в розмірах, визначених законодавством, проведено індексацію пенсій - з 1 березня ц.р. з урахуванням коефіцієнта 1,197. Протягом року здійснювались поточні, визначені законодавством, перерахунки та підвищення пенсій і страхових виплат.
 
         ФПУ неодноразово порушувала питання перед державними органами про повернення щомісячної звітності зі сплати єдиного внеску. До Верховної Ради України Урядом було внесено законопроєкт №6120, яким пропонується відновити щомісячну звітність зі сплати єдиного внеску (прийнято за основу).
 
А також порушувала питання про повернення Пенсійному фонду функції по адмініструванню єдиного внеску. Зазначені пропозиції підтримані і нині на розгляді Верховної Ради знаходиться поданий Урядом законопроєкт № 9569 щодо відновлення адміністрування єдиного соціального внеску Пенсійним фондом України (очікує розгляду). 
 
Урегульовано питання зарахування до страхового стажу періодів отримання допомоги по частковому безробіттю. ФПУ неодноразово порушувала питання перед органами державної влади про прискорення вирішення цього питання і, у 2023 році постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2023р. №1067 затверджено порядок внесення до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування інформації про осіб, які отримували допомогу по частковому безробіттю.
 
Допомога по тимчасовій непрацездатності та вагітності і пологах за місцем роботи за сумісництвом. ФПУ неодноразово зверталась до Мінсоцполітики, Комітету Верховної Ради України з питань соцполітики та захисту прав ветеранів щодо необхідності термінового вжиття заходів для відновлення порушених прав застрахованих осіб і забезпечення отримання ними страхових виплат у повному обсязі. В результаті Мінсоцполітики був підготовлений і Урядом внесено до Верховної Ради України законопроєкт (реєстр. №10017), яким передбачено відновлення оплати лікарняних листків і за місцем роботи за сумісництвом.
 
Відшкодування виплачених сум страхової виплати за необґрунтованим листком непрацездатності. ФПУ категорично не підтримано запропоновані Міністерством охорони здоров’я зміни до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», якими  пропонувалося перекласти відшкодування виплачених сум страхової виплати за листком непрацездатності, сформованого на підставі необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, із закладу охорони здоров’я безпосередньо на застраховану особу. ФПУ наполягала на тому, що безпосередньо застрахована особа медичний висновок не створює, а тому і не може нести відповідальність за необґрунтованість його створення і, відповідно, формування листка непрацездатності. Законодавчі зміни не внесено.
 
Обчислення середнього заробітку для визначення розміру страхових виплат особам, які повернулися з військової служби. ФПУ, з урахуванням звернень членських організацій, звернулась до Мінсоцполітики про внесення змін до Порядку обчислення середнього заробітку, затвердженого постановою КМУ №1266 від 26.09.2001р. щодо виключення із розрахункового періоду застрахованої особи періоду військової служби (коли за працівником не зберігається заробітна плата і не нараховується роботодавцем єдиний внесок), що дозволить уникнути зменшення розмірів допомоги по тимчасовій непрацездатності, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, страхових виплат потерпілим на виробництві, а також допомоги по вагітності та пологах. Такі зміни були внесені постановою КМУ №561 від 02.06.2023р. Нині за зверненням ФПУ, Мінсоцполітики опрацьовуються зміни до нормативних документів щодо виключення зазначених періодів із розрахункового періоду потерпілих, яким призначено щомісячні страхові виплати у зв’язку з нещасним випадком на виробництві у період до набрання чинності зазначених змін (07.06.2023 р.).
 
Відновлення необхідного обсягу соціальних послуг працівникам внаслідок нещасного випадку на виробництві. ФПУ та СПО об’єднань профспілок звертались до Мінсоцполітики, Уряду, парламенту щодо необхідності відновлення раніше діючого обсягу соціальних послуг для зазначених осіб. Відбулися 4 травня ц.р. слухання в Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів з питання надання соціальних послуг потерпілим на виробництві, в яких активну участь брали і представники профспілок. У результаті були внесені зміни до законодавства і поновлені окремі соціальні послуги, зокрема щомісячні виплати на постійний сторонній догляд, спеціальний медичний догляд, на побутове обслуговування та інші виплати (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2023 р. № 775). Нині продовжується робота щодо забезпечення повного відшкодування шкоди потерпілим на виробництві (забезпечення лікування, ліків, медичної реабілітації тощо). 
 
Підвищення мінімального розміру допомоги по безробіттю. Оскільки мінімальний розмір допомоги по безробіттю складав лише 1800 грн, який було встановлено ще з 1 березня 2020 року, що становило 67% розміру законодавчо визначеного прожиткового мінімуму для працездатних осіб та 27% мінімальної заробітної плати, після неодноразових звернень ФПУ до Мінекономіки, Державної служби зайнятості, рішенням правління Фонду соціального страхування на випадок безробіття від 14.09.2023р. підвищено мінімальний розмір допомоги по безробіттю до 2500 грн (для безробітних, у яких страховий стаж протягом останніх 12 місяців перед реєстрації у службі зайнятості складав менше семи місяців – до 1500 грн).
 
* * * * *
Інформаційна політика профспілкових організацій у період збройної агресії росії проти України спрямовується на висвітлення роботи ФПУ в умовах воєнного стану та сприяння захисту країни і громадян від російської агресії, допомоги ЗСУ. Зроблено акцент  на захисті соціально-економічних і трудових прав працівників та тимчасово переміщених осіб.
 
Великим є кейс матеріалів, які презентують гуманітарну роботу ФПУ, її членських організацій у 2023 році, яку  відображено в ілюстрованій брошурі «ФПУ в умовах воєнного стану: працюємо, допомагаємо людям». Надаються роз’яснення щодо трудового законодавства, оплати праці, майнових питань,  виплати пенсій тощо.
 
Підготовлено 5-ть спецвипусків газети «Профспілкові вісті».  Пресцентром ФПУ розміщено 780 повідомлень на Офіційному вебпорталі ФПУ, 685 повідомлень у соціальних мережах FACEBOOK та TELEGRAMM. Підготовлено і розміщено 18 відеоматеріалів в акаунті ФПУ в YouTube. Більше 100 важливих повідомлень було надіслано мережею «Профтелеграф», 562 повідомлення для ЗМІ.
 
На Офіційному вебпорталі ФПУ постійно наповнюються рубрики: «День героїчного спротиву», «Міжнародна солідарність з Україною», «Гуманітарний штаб ФПУ діє», «Профспілкова підтримка внутрішньо переміщеним особам».
 
Сайти членських організацій розширюють інформаційне поле профспілок.  До цього слід додати сайти, які ведуть Молодіжні ради в Одеській, Хмельницькій, Запорізькій, Чернігівській, Київській, Полтавській, Луганській, Закарпатській профорганізаціях. Завершено створення сайту СПО на новій технологічній основі, який інтегрований в Офіційний вебпортал ФПУ. Завершено розробку  мобільного застосунку «Профспілка цифрова».
 
Проводиться залучення до висвітлення профспілкової діяльності провідних Інтернет видань: «Обозреватель», «Кореспондент», «Інформатор», в яких розміщуються статті і розгорнуті коментарі керівництва ФПУ та реагування на найбільш чутливі для людей питання в умовах воєнного стану. Ми на постійній основі співпрацюємо з інформаційними агенціями «Укрінформ» та «Інтерфакс-Україна», де розміщуються пресрелізи, звернення і проводяться пресконференції з прямою трансляцією.
 
Голова ФПУ Григорій Осовий, щоб налагодити взаємодію, звернувся письмово до керівників та менеджерів провідних телеканалів щодо  висвітлення профспілкової діяльності, зокрема надання притулку ВПО майновим комплексом ФПУ. Це дало результат, було проведено спеціальне включення під час телемарафону керівництва ФПУ на каналі 1+1, підготовлено спеціальний авторський матеріал кореспондентами каналу ICTV з виїздом у Львівську та Дніпропетровську область, в результаті в марафоні вийшов розлогий сюжет: «Прихисток посеред краси» на тему Моршин приймає переселенців з усієї країни.
 
Короткі сюжети вдається просувати час від часу в блоках новин загальнонаціональних каналів 24-й, Еспресо і Київ.
 
За тематичним змістом ФПУ в усіх доступних ЗМІ проводить три глобальні інформаційні кампанії: захист соціально-економічних прав працівників, справедлива трудова реформа і майно профспілок на службу людям. А також інформкампанія щодо надання гуманітарної допомоги безпосередньо на місцях членам профспілок.  Щотижневий «Дайджест новин» (52 випуски) презентує інформаційні матеріали ФПУ і всеукраїнських профспілок та територіальних профоб’єднань.
 
* * * * *
Протягом 2023 року діяльність Молодіжної ради ФПУ була сконцентрована на трьох основних напрямках роботи: навчання профспілкових лідерів з числа молоді, інформаційній роботі та міжнародному співробітництву.
 
Молодіжною радою ФПУ було підготовлено відео про ситуацію в Україні протягом першого року війни, профспілкову та волонтерську роботу, яке було продемонстровано на конференції солідарності з Україною 24 лютого 2023 року.
 
Представники Молодіжної ради протягом року брали участь у різних міжнародних заходах: у конференції  Labour star, яка проходила в м. Тбілісі, Грузія. демонстрації на підтримку України в м. Стокгольм, Швеція.
 
Профспілкова молодь взяла участь в роботі Конгресу ЄКП та молодіжному заході «Power to the Union Youth», який проходив напередодні.
 
Молодіжна рада ФПУ долучилась до акції протесту, організованої щодо виключення російських представників з МОП та ООН, яка відбулась 12 червня.
 
У період з грудня 2022 по червень 2023 року, в ході реалізації освітнього проєкту «Посилення стійкості профспілок в Україні», який реалізувався ФПУ за підтримки МОП було реалізовано компонент освітнього проєкту «Молодь», який передбачав професійну підготовку та базове навчання щодо діяльності профспілок в Україні для молодих профспілкових лідерів та активістів.
 
Голова Молодіжної ради ФПУ у вересні взяла участь у проведенні адвокаційної кампанії щодо підтримки резолюції солідарності з Україною від Британських профспілок GMB, ASLEF та NUB, яка була підтримана на конгресі Британських трейдюніонів.
 
3-4 жовтня 2023 року, у м. Київ відбулось засідання ІІ Всеукраїнського молодіжного форуму: «Профспілкова молодь: твори своє майбутнє». У його роботі взяло участь понад 100 молодих профспілкових лідерів, які представили всі регіони України, понад 30 галузей економіки і сфер громадського обслуговування. Протягом двох днів проведення Форуму було обговорено низку актуальних питань, які релевантні сучасним викликам. Важливо, що участь у Форумі взяла Генеральний секретар ЄКП Естер Лінч.
 
3 листопада представники Молодіжної ради ФПУ взяли участь у зустрічі з президентом Європейського економічного та соціального комітету Олівером Рьопке. Зокрема, було порушено питання залучення молоді до проєктів, які реалізує ЄСЕК щодо питань євроінтеграції та допомоги Україні під час війни.
 
1-2 грудня 2023 року в м.Києві завдяки сприянню представництва Фонду Фрідріха Еберта в Україні для молоді ФПУ було організовано та проведено семінар «Захист прав молоді в умовах війни». Учасники молодіжного семінару зібралися задля обміну ідеями, навчання та зміцнення спільноти Молодіжної ради ФПУ.
 
* * * * *
У 2023 році ФПУ ствердилася як повноправна членська організація Європейської конфедерації профспілок, що має  надзвичайне значення для українського профспілкового руху та України в цілому і підвищує статус  України як кандидата на вступ до ЄС. Важливо, що представники ФПУ увійшли до складу Виконкому та 12-ти комітетів ЄКП, що дозволить безпосередньо долучитися до євроінтеграційних процесів.
 
На запрошення українських профспілок 2-3 жовтня 2023 року у Києві перебувала місія високого рівня європейських соціальних партнерів на чолі з Генеральним секретарем ЄКП Естер Лінч і Генеральним секретарем Об’єднання роботодавців SGI Європа Валерією Ронзітт, які звернули увагу українських високопосадовців на необхідність першочергового інвестування в людей для пом'якшення наслідків війни та підвищення стійкості.
 
Члени місії на зустрічах з Першим віце-прем’єр-міністром України, міністром економіки України Юлією Свириденко, Першою заступницею Міністра соціальної політики України Дариною Марчак, керівництвом комітету Верховної ради України з питань інтеграції України до ЄС обговорили виклики, з якими стикається Україна через російське вторгнення, підтвердили солідарність ЄКП та профспілок усієї Європи з Україною, її народом та працівниками. Місія соціальних партнерів висловила беззастережну підтримку Україні щодо вступу до ЄС та наголосила на необхідності зміцнення соціального діалогу в країні та посилення спроможності соціальних партнерів, щоб відповідати соціальному законодавству ЄС та моделі соціальної ринкової економіки ЄС. З цією метою ЄКП, SGI Європа та українські профспілки ініціюють проведення Саміту соціальних партнерів напередодні Саміту Україна-ЄС у 2024 році.
 
 Важливою подією стала участь делегації ФПУ у 14-му Конгресі ЄКП  у травні, в м.Відні. Виступи представників України були одними із найбільш зворушливих моментів Конгресу, коли делегати вітали їх оваціями стоячи на знак солідарності з народом і профспілками України. Конгрес прийняв Надзвичайну резолюцію щодо відновлення та реконструкції України і солідарної підтримки народу та членських організацій ЄКП в Україні. І це надзвичайно важливо.
 
Враховуючи, що в Україні здійснюється реформа трудового законодавства, ЄКП схвалила створення спеціального комітету з питань реформування трудового законодавства в Україні, що сприятиме її відновленню та відбудови.
 
Яскравою демонстрацією профспілкової солідарності з Україною, її народом і профспілками стало масштабне проведення МКП та ЄКП у річницю вторгнення росії в Україну 24 лютого Дня профспілкової солідарності. Це спростувало твердження, що Європа втомилася від України. День профспілковою солідарності став консолідуючою силою людей різних поколінь, політичних поглядів, багатьох організацій.
 
Важливе політичне значення  мало прийняття за безпосередньої ініціативи та участі представників ФПУ протягом року резолюцій на підтримку українського народу та профспілок Генеральною асамблеєю Пан’європейської регіональної ради МКП, Конгресом Інтернаціоналу громадського обслуговування, Адміністративною радою МОП. Все це стало результатом роботи ФПУ, її  членських організацій, які працювали з кожним національним профцентром, незалежно від його впливу в міжнародному профспілковому русі.
 
ФПУ взяла участь у підготовці Перехідної стратегії співпраці МОП з Україною на 2024-2025 рр. Мандат МОП та її беззаперечний авторитет сприятимуть гідній праці, повній і продуктивній зайнятості, універсальному соціальному захисту, правам у сфері праці, соціальному діалогу, стануть  запорукою підтримки відбудови та відновлення України, розбудови стійкості та прогресу у виконанні  вимог до вступу в ЄС, пов'язаних зі сферою праці.
 
Щоб ширше коло людей отримало інформацію про міжнародну діяльність ФПУ, випущено 2 тематичні брошури «Довідник міжнародних профоб’єднань та організацій з якими співпрацює ФПУ», і «Профспілкова дипломатія діє».
 
За матеріалами сайту
ФПУ