Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
  • Інформація щодо рішень органів влади, зокрема, з питань бюджету, оплати праці та соціального захисту населення (20.09.2023)
Інформація щодо рішень органів влади, зокрема, з питань бюджету, оплати праці та соціального захисту населення (20.09.2023)
  • 21 вересня 2023
1689772987 498 
 
1). Мінсоцполітики інформує:
 
- У вересні на виплати для ВПО вже спрямовано понад 5,8 млрд гривень.
 
У першому виплатному періоді понад 2,5 млн внутрішньо переміщених осіб вже отримали на свої рахунки допомогу на проживання у розмірі 3 тис. грн (для осіб з інвалідністю та дітей) та 2 тис. грн (для інших осіб).
 
Частина ВПО (інформацію про яких ще не подали місцеві органи влади) отримають допомогу у другому виплатному періоді, 28 вересня.
 
Детальніше про верифікацію виплат на проживання для ВПО можна прочитати за посиланням: https://www.msp.gov.ua/news/22951.html.
 
 
 
- В яких випадках та чому Національна соціальна сервісна служба України може проводити перевірки фактичного місця проживання внутрішньо переміщених осіб, які отримують від держави допомогу на проживання – деталі за посиланням: https://komspip.rada.gov.ua/news/main_news/76362.html
 
 
- У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про Єдиний соціальний реєстр (ЄСР). Він покликаний об’єднати всіх отримувачів соціальної підтримки в одну базу даних і таким чином пришвидшити та оптимізувати процес призначення різних видів соціальної підтримки населенню.
 
 
- Оформити соціальну допомогу для сімей з дітьми стало ще простіше: на порталі Дія запустили чотири нові сервіси.
 
 
2). Мінреінтеграції інформує:
 
- Благодійна допомога, яка надається внутрішнім переселенцям міжнародними організаціями, не оподатковується – роз’яснення ДПС щодо порядку оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором доходу у вигляді благодійної допомоги, яка виплачується внутрішньо переміщеним особам міжнародними благодійними організаціями: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/709692.html .
 
 
- Органи соцзахисту мають отримати доступ до реєстру зруйнованого та пошкодженого житла. А до тих пір не можна призупиняти виплати власникам такого житла. На цьому Віцепрем’єр-міністр Ірина Верещук наголосила під час засідання Координаційного штабу з питань ВПО та доручила відповідальним міністерствам вжити невідкладних заходів для вирішення питання доступу органів соціального захисту до відповідного реєстру. https://minre.gov.ua/2023/09/18/organy-soczzahystu-mayut-otrymaty-dostup-do-reyestru-zrujnovanogo-ta-poshkodzhenogo-zhytla-a-do-tyh-pir-ne-mozhna-pryzupynyaty-vyplaty-vlasnykam-takogo-zhytla/
 
- Станом на 14 вересня 2023 року вже понад 84 млн грн державної допомоги виплачено постраждалим через підтоплення на Херсонщині та Миколаївщині.
 
Нагадаємо, мешканці Миколаївської та Херсонської областей, які постраждали від підтоплення внаслідок підриву ворогом Каховської ГЕС, можуть отримати одноразову грошову допомогу. Йдеться про виплати від держави у розмірі 5 тис. гривень. Заяви приймаються до 31 жовтня 2023 року включно.
 
Крім того, продовжено терміни подання заяв та виплати компенсацій мешканцям Миколаївської та Херсонської областей за втрачений врожай через теракт на Каховській ГЕС. Подати заяву та копію документа, що підтверджує право власності на земельну ділянку, відтепер можна до 31 жовтня 2023 року. Збільшено з 10 до 20 днів термін розгляду заяви Комісією. Продовжено до 30 листопада 2023 року термін ухвалення рішень облдержадміністраціями (обласними військовими адміністраціями) про виплату компенсацій. https://t1p.de/girfm
 
 
 
 
3). Мінветеранів завершило розподіл субвенцій на виплату грошової компенсації для придбання житла за чотирма бюджетними програмами в обсязі 5,5 млрд грн, які передбачені на 2023 рік. За рахунок розподілених коштів грошову компенсацію за житло цьогоріч отримають майже 2500 осіб. https://www.kmu.gov.ua/news/yuliia-laputina-minveteraniv-rozpodilylo-vsi-55-mlrd-hrn-zhytlovykh-subventsii-700-veteraniv-vzhe-otrymaly-hroshovi-kompensatsii
 
4). Мінекономіки: Роз'яснення щодо порядку обчислення середньої заробітної плати у зв'язку з набранням чинності постанови КМУ від 08.09.2023 №957 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. №100 і від 08.08.2016 №500»:
 
 
5). Департамент комунікацій Секретаріату КМУ:
 
- Під час прес-конференції для ЗМІ Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль окреслив сім головних напрямків роботи Уряду: безпека та оборона,  макрофінансова стабільність, енергетика, швидке відновлення, логістика, економіка.
 
 
- Денис Шмигаль взяв участь у засіданні Президії Конгресу місцевих та регіональних влад, присвячене Харківщині. Цього року Харківщина отримала 3,56 млрд грн для відбудови, 4,4 млрд грн цільових субвенцій та 1,3 млрд грн на зведення фортифікацій. https://t1p.de/btgkc
 
 
 
6). Національний банк України: Коментар Національного банку  щодо рівня інфляції в серпні 2023 року.
 
У серпні 2023 року споживча інфляція в річному вимірі (р/р) стрімко сповільнювалася – до 8,6% з 11,3% у липні. У місячному вимірі другий місяць поспіль зафіксовано дефляцію – ціни знизилися на 1,4%.
 
Загальна тенденція до зниження інфляції зберігатиметься й надалі. Інфляція наприкінці року, ймовірно, буде нижчою від липневого прогнозу НБУ (10,6%), хоча потенціал її швидкого сповільнення майже вичерпано.
 
 
За підсумками засідань КМУ 15 та 19 вересня 2023 року, зокрема:
 
- 15 вересня схвалено та подано до Парламенту проект Закону про Державний бюджет України на 2024 рік (реєстр. № 10 000). Прем’єр-міністр Денис Шмигаль назвав головні пріоритети проєкту.
 
Пріоритет № 1 – оборона й безпека України (на ці цілі спрямовано більше половини ресурсів – 1 трлн 685 млрд грн, що на 113 млрд грн більше, ніж цього року).
 
Пріоритет № 2 – соціальна сфера (469 млрд грн, на 25 млрд більше, ніж цього року).
 
Пріоритет № 3 – медицина (202 млрд грн) та освіта (179 млрд грн).
 
Пріоритет № 4 – підтримка ветеранів. Видатки за цією програмою збільшено вдвічі – з 6,8 млрд грн у 2023 році до 14,3 млрд грн у наступному.
 
Пріоритет № 5 – відновлення економіки України. Підвищення податків не передбачається. Уряд продовжує програми пільгового кредитування, програму безповоротних грантів єРобота, підтримку українських стартапів; запускає нові програми для індустріальних парків, для реалізації інвестиційних проєктів, для підтримки українського виробника.
 
Основні новації держбюджету-2024: нові програми для бізнесу, реформа оплати праці державних службовців, перерозподіл ПДФО на користь ВПК, нова система індексації пенсій, компенсації аграріям для гуманітарного розмінування. https://www.youtube.com/watch?v=YG3zROaPYCI
 
ДовідковоВ зареєстрованому в Парламенті проекті Закону про Державний бюджет України на 2024 рік передбачено встановити:
 
·      мінімальну заробітну плату з 1 січня у розмірі 7 100 грн, з 1 квітня – 8 000 грн (наразі 6700 грн), що вже сьогодні відстає від фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (8442 грн у цінах червня 2023 року). За підсумками консультацій Профспілкової сторони з Мінфіном 13.09.2023 Урядом збільшено у проекті ДБУ-2024 середньорічний розмір МЗП на 2024 рік на 3,4%;  
 
·      посадовий оклад працівника І тарифного розряду ЄТС з 1 січня 2024 року у розмірі 3 195 грн, з 1 квітня 2024 року – 3 600 грн (наразі – 2 893 грн, «заморожено» на рівні 1 грудня 2021 року), що може бути недостатнім для скорочення розриву між розмірами посадового окладу (тарифної ставки) працівника І т.р. ЄТС та фактичним розміром прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Станом на червень 2023 року зазначений грошовий розрив сягнув 5549 грн (за даними Мінсоцполітики, фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у цінах червня 2023 року – 8 442 грн).
 
Наразі Профспілкова сторона готує постатейні пропозиції та зауваження до проєкту.
 
- Схвалено Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці на період до 2030 року, а також затверджено операційний план заходів з її реалізації на 2023-2025 роки.
 
За словами Першого віцепрем’єр-міністра України – Міністра економіки України Юлії Свириденко, за останні шість років розрив в оплаті праці жінок та чоловіків в Україні скоротився на 7,4 відсоткових пункта і на сьогодні складає 18,6%. Але на жаль поки що цей показник залишається більшим, ніж в багатьох країнах ЄС. Схвалена урядом Стратегія має на меті не тільки осучаснити трудове законодавство, щоб забезпечити рівну оплату праці, а й змінити фундаментальний світогляд громадян (допомогти жінкам підвищити впевненість в тому, що вони можуть займати керівні посади, отримувати високу оплату за роботу, бути економічно незалежними; чоловікам буде надано рівних із жінками можливостей поєднувати трудові обов'язки із сімейними. https://cutt.ly/UwxCV8Fm
 
- Внесено зміни до постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану».
 
- Удосконалено умови державної підтримки бізнесу за програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Мінекономіки зазначає, що, зокрема, посилено підтримку переробки та проектів енергоефективності на всій території України, бізнесу на деокупованих територіях, запроваджено механізми держпідтримки за договорами факторингу, що стимулюватиме розвиток вітчизняного виробництва. https://t1p.de/kfmthhttps://www.facebook.com/mineconomdev/posts/pfbid02ZULDUjzTGk5Ciaegn4K3Y3bUH6FRcQKsB2Lg684qSdsb8jgMQFZ6s8Qwf9GPmZyxl
 
- Затверджено Програму розвитку офіційної статистики до 2028 року. https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennia-prohramy-rozvytku-ofitsiinoi-s989-150923
 
- Передбачено спрямування у 2023 році 473,3 млн грн на реформу «Нова українська школа». http://surl.li/lgybe
 
- Запроваджено програму безкоштовного професійно-технічного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. https://t1p.de/wauos
 
- Розширено категорію отримувачів фінансової підтримки від Українського ветеранського фонду. https://t1p.de/2o2sb
 
 
Новини Парламенту:
 
- Комітет з питань бюджету:
 
·      підтримав за основу і в цілому законопроект про перегляд Державного бюджету України на 2023 рік; https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/241489.html
 
·      погодив виділення майже 19 млрд грн для захисту критичної інфраструктури; https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/241343.html
 
·      19 вересня розглянув проект Закону України про Державний бюджет України на 2024 рік (реєстр. № 10000 від 15.09.2023). Висновок Комітету за посиланням: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/pubFile/1989797.
 
 
 
- У Комітеті з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування відбулось установче засідання Робочої групи з доопрацювання та підготовки до другого читання проекту Закону про внесення змін до Закону України «Про державну службу» щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад (реєстр. №8222).
 
За інформацією НАДС, упродовж п’яти засідань буде опрацьовано 125 поправок, поданих до законопроєкту. Перше робоче засідання відбудеться 2 жовтня, під час якого будуть опрацьовані концептуальні питання. Зокрема, щодо визначення мінімального розміру посадового окладу, преміювання, формування фонду оплати праці, співставлення рівня оплати праці на державній службі з приватним сектором, зменшення максимального розміру вислуги років до 30% та щодо терміну набрання чинності Закону.
 
 
 
За матеріалами сайту
ФПУ