Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
  • Майбутня пенсія: чи може вплинути на її розмір зменшення зарплати під час війни
Майбутня пенсія: чи може вплинути на її розмір зменшення зарплати під час війни
  • 29 червня 2023
89 main v1687336561
 
Через військове вторгнення РФ багато українців втратили роботу, а у деяких суттєво зменшились заробітки. На розмір майбутньої пенсії впливає декілька факторів, серед яких і заробітна плата. Пенсійний фонд України (ПФУ) інформує, як може зменшення заробітку позначитися на майбутній пенсії.
 
Згідно з законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата за всі періоди страхового стажу людини починаючи з липня 2000 року.
 
«За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також може враховуватися заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року», – пояснили у ПФУ.
 
Так, зарплата людини за кожен місяць із зазначеного періоду враховується для обчислення пенсії через індивідуальний коефіцієнт зарплати, який визначається шляхом співставлення заробітної плати особи із середньою зарплатою по Україні у цьому місяці.

Чи можна виключити зі стажу періоди з низькою зарплатою

Українці за законом мають можливість виключати із періоду, за який враховується зарплата для обчислення пенсії, місяці із невигідним заробітком (низькими коефіцієнтами).
 
У ПФУ пояснили, що минулого року закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» було доповнено нормою, згідно з якою, якщо це доцільно, можливо виключати як невигідні місяці заробітної плати, нарахованої в період воєнного стану та впродовж трьох місяців після його припинення.
 
Фахівці зазначили, що можливість виключати при обчисленні пенсії періоди з невеликим заробітком у зв’язку з особливим станом було передбачено законодавством і раніше – у зв’язку з введенням карантину: з місяця його запровадження у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення.
 
«Місяці роботи під час карантину та воєнного стану, за які сплачено внески, буде враховано до страхового стажу, а невигідний заробіток для обчислення пенсії за цей час (якщо коефіцієнт зарплати низький в порівнянні з іншими місяцями періоду) можна не враховувати», – йдеться у повідомленні.
 
У ПФУ наголосили, що можливість виключення місяців із «невигідною» заробітною платою передбачено саме для того, щоб мінімізувати негативний вплив карантину та воєнного стану на розмір пенсії.
 
«Таке виключення – називають «оптимізацією» заробітку. Порядок «оптимізації» заробітної плати для обчислення пенсії визначено статтею 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». При оптимізації можливо виключити із підрахунку зарплати періоди до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, але не більш як 10% тривалості страхового стажу», – роз'яснили Фонді.
 
 
За матеріалами сайту
ФПУ