Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
  • Інформація щодо рішень органів влади, зокрема, з питань бюджету, оплати праці та соціального захисту населення (01.06.2023)
Інформація щодо рішень органів влади, зокрема, з питань бюджету, оплати праці та соціального захисту населення (01.06.2023)
  • 1 червня 2023
637b7ff56e9f2927892618
 
1). Мінреінтеграції інформує:
 
- Триває виплата грошової допомоги мешканцям звільнених територій та евакуйованим. У межах спільного проєкту Мінреінтеграції, Укрпошти та міжнародних організацій жителям деокупованих територій (ДОТ) наразі надано грошову допомогу на загальну суму понад 432 мільйони гривень.
 
 
- Під головуванням Віцепрем’єр-міністра Ірини Верещук відбулася нарада щодо формування та реалізації державної політики у сфері соціального захисту ветеранів. Докладніше: https://minre.gov.ua/2023/05/29/dopomogty-veteranam-adaptuvatysya-do-czyvilnogo-zhyttya-iryna-vereshhuk/
 
- Більшість українських шукачів притулку у Польщі планують повернутися додому – презентовано соціологічне дослідження: «Громадяни України на польському ринку праці. Нові виклики та перспективи».
 
Проводилось опитування Міграційною платформою EWL і Фундацією EWL спільно з Центром Східноєвропейських студій Варшавського університету.
 
Дослідження показало, що попри те, що більшість працездатних шукачів притулку знайшли роботу в цій країні, майже 2/3 із них планують повернутися на Батьківщину у найближчій перспективі. З них кожен четвертий (24%) висловив наміри повернутися в Україну, не чекаючи завершення військових дій.
 
Серед чинників, які спонукають повернутися в Україну, респонденти назвали: вступ України до ЄС (57%) та НАТО (47%), підвищення рівня зарплат (54%) і можливість возз’єднання з родиною, яка залишилась в Україні (48%).
 
 
- Мінреінтеграції продовжує державні виплати тим, хто був чи досі в полоні. https://minre.gov.ua/2023/05/31/minreintegracziyi-prodovzhuye-derzhavni-vyplaty-tym-hto-buv-chy-dosi-v-poloni/
 
- Якщо права українця в Польщі порушені: як подати скаргу до польського Омбудсмена. У випадку, коли українських шукачів притулку у Польщі неправомірно позбавили статусу захисту, виплат, медичного забезпечення тощо, вони можуть захистити свої права, звернувшись до польського Омбудсмена: https://minre.gov.ua/2023/05/31/yakshho-prava-ukrayinczya-v-polshhi-porusheni-yak-podaty-skargu-do-polskogo-ombudsmena/
 
2). Мінцифри: Підтримка армії та економіки країни: українці придбали 1 млн військових облігацій у Дії. https://www.kmu.gov.ua/news/pidtrymka-armii-ta-ekonomiky-krainy-ukraintsi-prydbaly-1-mln-viiskovykh-oblihatsii-u-dii
 
3). Мінсоцполітики інформує:
 
- Хто зможе отримати кошти для придбання путівок на оздоровлення та відпочинок дітей за рахунок держави за принципом «гроші ходять за дитиною»? Мінсоцполітики надає відповіді на питання щодо послуги та права на послугу – з інформацією можна ознайомитися за посиланнями:
 
 
- Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович взяла участь у Соціальному форумі в Португалії. У промові Оксана Жолнович приділила увагу основним напрямам роботи та реформам, які відбуваються у соціальній сфері.
 
У рамках візиту Оксани Жолнович до Португалії також передбачена низка двосторонніх зустрічей з колегами. Так, під час зустрічі з Міністеркою праці, солідарності та соціального захисту Португалії укладено Меморандум про взаєморозуміння між урядами Португалії та України щодо співпраці у сфері соціальної політики. Меморандум передбачає обмін знаннями та досвідом у сферах соціального захисту вразливих груп населення, надання їм соціальної допомоги, у напрямі раннього втручання в дитинство, а також у цілому за реформою системи соціальних дій.
 
Також Міністерка соціальної політики України провела робочу зустріч з Державним секретарем Португалії з питань соціального забезпечення – домовлено про подальший обмін успішними практиками цифрової трансформації в сфері надання соціальних послуг.
 
Докладніше про Соціальний форумhttps://www.msp.gov.ua/news/22846.html .
 
 
Деталі про підписаний Меморандумhttps://www.msp.gov.ua/news/22847.html
 
 
Про зустріч з Державним секретарем Португалії з питань соціального забезпечення: https://www.msp.gov.ua/news/22849.html
 
 
4). Мінфін інформує:
 
- Від США до державного бюджету України надійшли грантові кошти в розмірі 1,25 млрд доларів США через Цільовий фонд багатьох донорів Світового банку. В 2023 році Україна отримала вже 6 млрд доларів США грантових коштів прямої бюджетної підтримки від США.
 
Грантові кошти надані як частина четвертого додаткового фінансування в рамках проекту «Підтримка державних видатків для забезпечення стійкого державного управління в Україні» (PEACE in Ukraine). Метою проекту є часткова компенсація видатків держбюджету, зокрема соціальних та гуманітарних, що не пов’язані зі сферою безпеки і оборони.
Залучене грантове фінансування буде спрямовано на відшкодування видатків держбюджету, а саме: на виплату державних соціальних допомог сім’ям з дітьми, оплату праці працівників освітньої сфери, на оплату праці надавачів медичних послуг за програмою медичних гарантій та інше.
 
 
- 31 травня Міністр фінансів України зустрівся з керівництвом аналітичного центру Атлантична рада – обговорено підтримку міжнародних партнерів та потреби на швидке відновлення України в поточному році.
 
 
- Представники влади України та експерти МВФ досягли Угоди на рівні персоналу щодо оновленого пакету заходів економічної та фінансової політики для першого перегляду чотирирічної програми в рамках механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility – EFF). Досягнуті домовленості підлягають затвердженню Радою виконавчих директорів Фонду.
 
 
- З моменту старту Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» суб’єкти підприємництва отримали від уповноважених банків 62 598 кредитів на загальну суму 201,45 млрд грн, за час дії воєнного стану в Україні у межах Програми укладено 27 776 кредитних договорів на загальну суму 111,8 млрд гривень.
 
 
 
5). Мінекономіки:
 
- єРобота: Уряд надасть 85 млн грн мікрогрантів на старт або розвиток бізнесу черговим переможцям програми. Нагадаємо, що обов'язковою умовою надання коштів є створення 1-2 робочих місць залежно від суми гранту. https://cutt.ly/jwqZHdOI
 
6). Служба Віце-прем'єр-міністра України:
 
- У Чехії запрацює перший Центр допомоги врятованим за кордоном. https://www.kmu.gov.ua/news/u-chekhii-zapratsiuie-pershyi-tsentr-dopomohy-vriatovanym-za-kordonom
 
7). Мінвідновлення інформує:
 
- Заяви на єВідновлення тепер можна подавати у ЦНАПах, через нотаріусів та органи соцзахисту. https://mtu.gov.ua/news/34366.html
 
За підсумками засідання КМУ від 30 травня 2023 року, зокрема:
 
- Затверджено розподіл субвенції на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для ВПО, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України – передбачено розподіл субвенції з держбюджету місцевим бюджетам в обсязі 2 003 487,383 тис. гривень на виплату грошової компенсації для ВПО. http://surl.li/hmohh
 
https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-rozpodil-u-2023-rotsi-subventsii-z-derzhavnoho-biudzhetu-s478-300523 - розпорядження КМУ від 30 травня 2023 р. № 478-р
 
- Схвалено рішення про підвищення тарифу на електроенергію для населення до 2,64 гривень за кВт. За повідомленням Міненерго, це мінімальний тариф, який дозволить утримати енергосистему та підготуватися до наступного опалювального сезону. http://surl.li/hmnlu
 
 
 
Новини Парламенту:
 
- Верховна Рада України на пленарному засіданні 29 травня прийняла 10 законів, 3 законопроекти і 5 постанов, зокрема, прийнято за основу:
 
·    законопроект реєстр. № 8401, яким пропонується відновити з 1 липня 2023 року проведення планових податкових перевірок, які проводилися до початку повномасштабного вторгнення. Документ підтвердив виконання зобов'язань у межах Меморандуму про економічну й фінансову політику
 
 
 
- Верховна Рада України на пленарному засіданні 30 травня прийняла 3 закони, 4 законопроекти і 8 постанов, зокрема, прийнято за основу:
 
·    законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану, реєстр. № 9342, яким, зокрема, запропоновано врегулювання питань виплати щомісячної додаткової винагороди під час дії воєнного стану військовослужбовцям, а також військовослужбовцям строкової військової служби, курсантам вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки; https://www.rada.gov.ua/news/razom/237143.html
 
·      законопроект реєстр. №5344-д щодо реалізації права осіб з інвалідністю на працю шляхом впровадження апробованих в інших країнах підходів до розвитку стимулюючих механізмів для роботодавців, розширення можливостей для осіб з інвалідністю. Серед основних новацій законопроекту, зокрема, відзначено включення до механізму працевлаштування соціальних послуг (соціального супроводу на робочому місці, персонального асистента, перекладу жестовою мовою та інші): https://www.rada.gov.ua/news/razom/237162.htmlhttps://www.msp.gov.ua/news/22850.html
 
!!! Крім того, Верховна Рада України заслухала щорічну доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про стан додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина в Україні у 2022 році, в якій висвітлені основні аспекти захисту прав і свобод людини в умовах війни (https://ombudsman.gov.ua/report-2022/ - pdf-версія документу).
За підсумками розгляду доповіді Верховна Рада України прийняла постанову (реєстр. №9190), відповідно до якої КМУ, іншим органам державної влади та органам місцевого самоврядування доручено розглянути рекомендації, наведені у доповіді, та вжити заходів у межах компетенції щодо належного забезпечення реалізації прав і свобод людини і громадянина в Україні.
 
Довідково: у доповіді, зокрема відмічено, що в умовах повномасштабного вторгнення РФ в Україну підвищились ризики порушення трудових прав громадян, серед яких:
 
- фізична руйнація підприємств і масштабні втрати робочих місць, де ведуться активні бойові дії,
 
- вимушена міграція населення,
 
- розрив економічних зв’язків,
 
- заборгованість по виплаті заробітної плати (зокрема, виокремлено проблему додержання права працівників на своєчасне отримання винагороди за працю, проблему порушення права громадян на виконання судових рішень про стягнення заборгованої заробітної плати, боржниками в яких є державні органи та державні підприємства, установи, організації; зазначено, що Уповноважений ВР України з прав людини звернувся до Мінекономіки з проханням відновити діяльність Міжвідомчої робочої групи з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення)),
 
- зростання рівня безробіття,
 
- незадекларована праця.
 
Виникли нові загрози і виклики, що призвели до збільшення кількості соціально незахищеного та вразливого населення, яке потребує підтримки від держави. (Докладніше: див. розділ доповіді «Соціальна держава»).
 
Також у доповіді не оминули увагою й проблему розриву, що зберігається в оплаті праці чоловіків і жінок. (Докладніше: див. розділ доповіді «Забезпечення рівних прав і свобод»).
 
 
 
 
 
За матеріалами сайту
ФПУ