-
28 лютого 2023
1). Департамент комунікацій Секретаріату КМУ:
- Сьогодні соціальна та гуманітарна складова державного бюджету України фінансується за підтримки міжнародних партнерів. Насамперед Євросоюзу, США та країн G7. Водночас на армію держава витрачає майже увесь бюджет країни мирного часу. Про це повідомив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час спілкування з іноземними журналістами.
2). Мінфін інформує:
- У 2022 році до загального фонду місцевих бюджетів надійшло майже 400 млрд гривень. Основними доходами загального фонду місцевих бюджетів (без урахування міжбюджетних трансфертів) за 2022 рік були: 272,2 млрд грн - податок на доходи фізичних осіб (ПДФО); 47,2 млрд грн – єдиний податок; 29,6 млрд грн – податок на землю; 7,1 млрд грн – податок на нерухоме майно; 13,1 млрд грн – акцизний податок; 3,3 млрд грн – надходження плати за адміністративні послуги; 12,2 млрд гривень - податок на прибуток підприємств приватного сектору економіки надійшов в обсязі; 13,4 млрд гривень – доходи від інших податків.
Незважаючи на війну рф проти України, завдяки швидкій адаптації органів державної влади та органів місцевого самоврядування вдалося забезпечити виконання та збільшення доходів загального фонду місцевих бюджетів на +113,1% порівняно з 2021 роком. За рахунок цих ресурсів органи місцевого самоврядування і надалі мають можливість забезпечувати фінансування першочергових потреб на місцевому рівні. Докладніше: https://bit.ly/3Zd3qkW
- Міністр фінансів України Сергій Марченко виступив онлайн на зустрічі фінансового блоку G7 (зустрічі міністрів фінансів та керівників центральних банків країн G7, керівництва ЄС, МВФ і Світового Банку); подякував партнерам із G7 та ЄС, а також міжнародним фінансовим інституціям за безпрецендентну підтримку України; проінформував учасників зустрічі про негативний вплив війни на економіку України, фінансові потреби Уряду для збереження макроекономічної та фінансової стабільності, а також про поточний стан і перспективи співпраці з МВФ.
У своєму виступі Сергій Марченко, зокрема, зазначив, що війна спровокувала безпрецедентний тиск на державний бюджет України. Видатки на безпеку і оборону, гуманітарні та соціальні потреби значно зросли, у той час як бюджетні надходження зменшилися. За підтримки наших міжнародних партнерів було забезпечено фінансування критичних бюджетних витрат у 2022 році, зокрема таких як виплата пенсій, соціальних допомог, заробітних плат працівникам бюджетної сфери.
У 2023 році дефіцит держбюджету України сягає 38 млрд доларів США. ЄС та США вже підтвердили наміри надати протягом року Україні 18 млрд євро та 9,9 млрд доларів США відповідно. Дефіцит залишається у розмірі близько 10 млрд доларів США.
З початку 2023 року вже залучено до бюджету близько 5 млрд доларів США, з яких 3 млрд євро від ЄС, 1 млрд доларів від США, 500 млн доларів від Великої Британії та понад 160 млн доларів від Світового банку.
Окрім бюджетних потреб, Україні необхідні кошти на швидке відновлення. Зокрема, на відновлення енергетичного сектору, відбудову житла, відновлення критичної та соціальної інфраструктури та гуманітарне розмінування.
Для залучення необхідного фінансування розраховуємо на тісну співпрацю у рамках Міжвідомчої Координаційної Платформи донорів. Активна участь країн G7 та МФО в цій ініціативі зробить її більш ефективною та результативною.
Також ми співпрацюємо зі Світовим Банком для проведення оновленої оцінки збитків України. Цей документ стане надійною основою для залучення зовнішнього фінансування на відновлення.
Ми очікуємо на схвалення перегляду Програми Радою директорів Фонду та на початок переговорів про повноцінну фінансову програму співпраці за підтримки МВФ. Фінансування від МВФ допоможе частково покрити дефіцит держбюджету та мобілізувати фінансову допомогу від інших донорів. https://bit.ly/3xNMNAD
- Для покриття дефіциту бюджету у 2023 році Україна розраховує на фінансову підтримку міжнародних партнерів, зокрема МВФ. Українська сторона виконала всі погоджені з МВФ структурні маяки в рамках Моніторингової програми із залученням Ради директорів Фонду і очікує на початок обговорення повноцінної фінансової програми за підтримки МВФ вже в найближчі тижні. Про це сказав Міністр фінансів України Сергій Марченко під час прямого включення у CNN.
3). Мінсоцполітики інформує:
- Під головуванням заступниці Міністра соціальної політики України з питань євроінтеграції Ганни Пророк відбулося чергове засідання Координаційної ради з питань реалізації Імплементаційної угоди між Кабінет Міністрів України та Організацією HATO з підтримки та постачання про реалізацію співпраці у сфері реабілітації. Під час засідання було обговорено діючі ініціативи та перспективи реалізації на період 2023 року нових проектних пропозицій. Зокрема було підтримано нові ініціативи в рамках розбудови системи соціального супроводу військових та членів їхніх сімей; погоджено перерозподіл коштів на протезування діючого військовослужбовця системами класу ,,Genium X3” та передачі стороні НАТО актуалізовані та нові проектні запити. https://www.msp.gov.ua/news/22623.html
4). МКІП: Державний департамент США спрямує 7 млн доларів на відновлення культурної спадщини України. https://www.kmu.gov.ua/news/mkip-derzhavnyi-departament-ssha-spriamuie-7-milioniv-dolariv-na-vidnovlennia-kulturnoi-spadshchyny-ukrainy
5). Мінрегіон: Верховна Рада підтримала законопроект, який запроваджує можливість компенсації за знищене та пошкоджене житло (реєстр. №7198). https://www.kmu.gov.ua/news/verkhovna-rada-pidtrymala-zakonoproekt-iakyi-zaprovadzhuie-mozhlyvist-kompensatsii-za-znyshchene-ta-poshkodzhene-zhytlo
6). НСЗУ: Затверджений паспорт бюджетної програми. Проєкт паспорта погодив Мінфін та затвердив МОЗ відповідним наказом. Це дозволяє НСЗУ продовжити платежі медзакладам за Програмою медичних гарантій 2023.
Затвердження паспорту бюджетної програми, згідно із законом, є необхідною умовою для реєстрацію зобов’язань та здійснення виплат Державною казначейською службою.
З початку 2023 року НСЗУ виплатила 11 млрд грн для закладів охорони здоров’я за Програмою медичних гарантій.
7). Державна податкова служба України інформує:
- Роз’яснення щодо особливостей заповнення довідки-розрахунку. Пунктом 4 Порядку прийняття надавачами платіжних послуг на виконання платіжних інструкцій на виплату заробітної плати, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.09.2022 № 291 із змінами та доповненнями, визначено, зокрема, що довідка-розрахунок на виплату заробітної плати складається платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) за формою згідно з додатком 1 до Порядку. З метою упередження помилок, що виникають під час складання довідки-розрахунку, ДПС надає роз’яснення щодо її складання, а також приклади заповнення. https://bit.ly/3xQ7mfO;
8). Бухгалтерський сервіс Дебет-Кредит інформує:
- Чи впровадить влада податкову реформу під час війни?
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що наразі податків, які щомісяця надходять до держбюджету, не вистачає навіть на покриття всіх потреб оборонного сектору. Тому нині уряд не планує розпочинати повноцінну податкову реформу. Про це очільник Кабміну повідомив 24 лютого в інтерв'ю Forbes. При цьому він зазначив, що уряд веде перемовини з МВФ щодо майбутньої податкової реформи. Спільну роботу над нею почнуть після війни.
- Фізособа-«загальник» отримала безповоротну фіндопомогу: що з оподаткуванням? Надана безповоротна фінансова допомога не є результатом від здійснення підприємницької діяльності ФОПа. Тому така сума допомоги оподатковується за правилами для оподаткування доходів фізосіб як додблаго.
- Чи має право на ПСП працівник-пенсіонер?
Фізична особа, яка одночасно з пенсією з ПФУ отримує доходи у вигляді заробітної плати, має право на ПСП за загальними правилами. https://news.dtkt.ua/taxation/pdfo/81954-ci-maje-pravo-na-psp-pracivnik-pensioner
- Французька організація виплачує ВПО 6600 грн: як отримати гроші?
ВПО можуть оформити допомогу як від держави, так і від міжнародних організацій. Одна з таких – ACTED. Українці можуть отримати від французької організації 6600 грн.
За підсумками засідання КМУ від_24 лютого 2023 року, зокрема:
- Українські інституції набагато міцніші, ніж очікував ворог і навіть союзники. Здобутки та виклики, перемоги та успіхи — вони всі — частина шляху незламності України, - наголосив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль. За його словами, серед пунктів шляху незламності України це наші військові перемоги, українська армія, проукраїнська коаліція у світі, шлях України до ЄС і НАТО, енергетичний фронт, продовольча безпека, неймовірні українські підприємці та українська єдність. http://surl.li/faxqa
Промова Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля на засіданні Уряду.http://surl.li/faxnn
- Уряд ухвалив рішення щодо заборони стягнення та накладення арешту на кошти боржників-фізичних осіб, якщо такі кошти надійшли як державна чи благодійна допомога. Це стосується у тому числі й допомоги на проживання, яка виплачується внутрішньо переміщеним особам. http://surl.li/faxnb
- Прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку та умов надання у 2023 році додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією російської федерації». Внесені зміни дають можливість Урядуздійснити розподіл додаткової дотації з урахуванням кількості внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися після 24 лютого 2022 року, та надходжень податку на доходи фізичних осіб станом на 01 січня 2023 року.
Новини Парламенту
1). Верховна Рада ухвалила в другому читанні і в цілому перший законопроект щодо внесення змін до Державного бюджету на 2023 рік
Верховна Рада 24 лютого 2023 року прийняла в другому читанні і в цілому перший законопроект про внесення змін до Закону України «Про «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (реєстр. № 8399).
Цим законопроектом передбачено передусім:
- фінансове забезпечення для новостворених Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури і Державного агентства відновлення та розвитку;
- передачу фонду ліквідації наслідків збройної агресії від Мінфіну до Мінвідновлення (52,5 млрд грн – з урахуванням залишку коштів за 2022 р.);
- збільшення надходжень до спеціального фонду у вигляді грантів, кредитів і повернення позик загалом на 5,56 млрд грн та спрямування таких коштів на: будівництво та модернізацію закладів охорони здоров’я; гранти для створення або розвитку бізнесу; Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві тощо.
При підготовці Комітетом з питань бюджету законопроекту до другого читання враховано декілька важливих змін, зокрема:
– передбачено взаємозалік для Пенсійного фонду (1,8 млрд грн): повертаються кошти, які були виділені у 2020 р. (під час ковіду) на поворотній основі для Фонду соціального страхування (нині приєднаного до Пенсійного фонду), із спрямуванням на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду;
– визначено нові напрями використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії, зокрема: будівництво житла для тих, хто втратив житло, і компенсації за знищене житло, а також можливість відновлення об’єктів військової інфраструктури.
2). 21 лютого 2023 року у Комітеті ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Верифікація статусів, набутих відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Учасники заходу обговорили існуючі зловживання у сфері надання/отримання статусів учасників бойових дій (далі - УБД) та напрацювання держави в частині ведення обліку громадян, які мають такий статус. Особлива увага була приділена строкам підготовки військовими частинами пакету документів на отримання військовослужбовцем статусу УБД.
Завершуючи захід, голова підкомітету з питань соціального захисту ветеранів Комітету Анатолій Остапенко зазначив, що за результатами «круглого столу» буде проведено засідання підкомітету для напрацювання відповідних рішень з подальшим їх винесенням на засідання Комітету. «Пропозиції, висловлені на «круглому столі», обов’язково будуть враховані», - зазначив пан Остапенко.
3). 22 лютого 2023 року відбулося чергове засідання Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, на якому зокрема, було розглянуто:
- питання щодо стану виконання рекомендацій Комітету з розгляду питання: «Про стан виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій осіб» №646-ІХ від 02.06.2020 р.», затверджених рішенням від 15 грудня 2021 р., на якому було заслухано інформацію Міністерства соціальної політики України про виконання рекомендацій Комітету.
За підсумками розгляду питання щодо стану виконання рекомендацій Комітету в порядку контролю, народні депутати України – члени Комітету вирішили звернутися до Прем’єр-міністра України з проханням прискорити ухвалення на засіданні Уряду проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2005 р. № 261 і від 22 липня 2020 р. № 632», а також продовжити термін виконання Кабінетом Міністрів України та Міністерством соціальної політики України рекомендацій Комітету з розгляду питання: «Про стан виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій осіб» № 646-ІХ від 02.06.2020 р.», затверджених рішенням від 15 грудня 2021 р.» до 20 квітня 2023 року. https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/233477.html
- проект Закону про внесення змін до Закону України «Про державну службу» щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад за реєстр.
№ 8222, розроблений з метою зміни системи та підходів до регулювання оплати праці у сфері державної служби шляхом запровадження прозорої системи оплати праці державних службовців на основі класифікації посад державної служби, посилення ролі посадового окладу та припинення надмірних необґрунтованих виплат, тощо. Комітет рекомендує за результатами розгляду в першому читанні прийняти законопроект за основу. https://www.rada.gov.ua/news/news_kom/233508.ht
За матеріалами сайту
ФПУ