Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
  • Інформація щодо рішень органів влади з питань бюджету, оплати праці та соціального захисту населення (06.02.2023 р.)
Інформація щодо рішень органів влади з питань бюджету, оплати праці та соціального захисту населення (06.02.2023 р.)
  • 7 лютого 2023
160014 1 large
 
1) 2 лютого 2023 року відбулися спільні консультації між Урядом України та Європейською комісією:
 
- Денис Шмигаль: Перші в історії спільні консультації Уряду України та Колегії Європейської комісії зробили свій відчутний внесок у наш євроінтеграційний поступ. За підсумками спільних консультацій Уряду України та Єврокомісії підписано Угоду щодо участі України в програмі ЄС «Єдиний ринок» із бюджетом 4,2 млрд євро, яка сприятиме підтримці українських підприємців; започатковано стратегічне партнерство у сфері відновлюваних газів, що сприятиме побудові стійкої та інноваційної енергетичної системи України;  домовлено із ЄС про 25 млн євро для гуманітарного розмінування.
 
 
 
- Мінсоцполітики: Спільні консультації Уряду України та Європейської Комісії: соціальний вимір. http://surl.li/ersle
 
- МОН: Президентка Єврокомісії пані Урсула фон дер Ляєн під час брифінгу в межах спільного засідання Уряду України та Колегії Європейської комісії оголосила про підтримку українських науковців.
Зокрема, ЄС допоможе створити та профінансує роботу Офісу програми «Горизонт Європа» в Україні до кінця 2027 року. bit.ly/3RwLtLr
 
2). 3 лютого 2023 року в Києві відбувся 24-й Саміт Україна – ЄС за участю Президента України Володимира Зеленського, Президента Європейської ради Шарля Мішеля, Президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.
 
Офіс Президента України: Наша мета – почати переговори про вступ до Євросоюзу вже цього року. Наша держава підтвердила свою рішучість якнайшвидше розпочати переговори про вступ до ЄС і очікує на відповідні рішення з боку Європейської комісії та Європейської ради. Про це заявив Президент Володимир Зеленський на зустрічі з представниками ЗМІ за результатами саміту.
 
R Вперше у двосторонньому документі – Спільній заяві за підсумками саміту – зафіксовані наміри України якнайшвидше почати переговори про вступ до ЄС. Схвалено план пріоритетних дій на 2023-2024 роки щодо інтеграції України до внутрішнього ринку Євросоюзу.
 
R Домовлено про посилення співпраці у відновленні справедливості для всіх, хто постраждав від агресії росії та визначення спеціальних механізмів для цього.
R Обговорено посилення співпраці у напрямі використання заморожених російських активів для фінансування відбудови України. 
 
У Спільній заяві за підсумками Саміту зазначено, що ЄС підтримуватиме Україну стільки, скільки це буде потрібно. Загальний обсяг допомоги, наданий Україні Європейським Союзом та його державами-членами, нині становить близько 50 млрд євро, що включає фінансову, гуманітарну, екстрену, бюджетну та військову підтримку. Ця допомога також включає зобов’язання надати пакет «макрофінансової допомоги+» обсягом 18 млрд євро як швидку фінансову допомогу ЄС для фінансування негайних потреб України та відновлення критичної інфраструктури у 2023 році. Додатково було надано 10 млрд євро на підтримку біженців. Україна привітала виплату першого траншу розміром 3 млрд євро, який сприяв зменшенню гострої ліквідності, яка виникла на початку року.
 
За словами Президента України, Спільне засідання Кабінету Міністрів та Колегії Єврокомісії й черговий Саміт Україна – ЄС продемонстрували, що інтеграція України та ЄС незворотна й має повну підтримку європейців.
 
 
https://www.president.gov.ua/news/spilna-zayava-za-pidsumkami-24-go-samitu-ukrayina-yes-80765 - Спільна заява за підсумками 24-го саміту Україна–ЄС
 
3). ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНИЙ ПОРТАЛ: 2 лютого 2023 року Європейська Комісія оприлюднила аналітичний звіт стосовно узгодження законодавства України з нормативно-правовою базою ЄС (acquis).
 
Довідково: В Аналітичному звіті, у розділі 19 «Соціальна політика та зайнятість», зокрема зазначено, що: в Україні існує проблема заборгованості по зарплаті, яка суперечить основним правам працівників; гендерний розрив в оплаті праці великий, а адекватного законодавства в цій сфері немає.
 
У резюме до зазначеного розділу, зокрема, зазначено, що:
 
- Україна знаходиться на ранній стадії підготовки у сфері соціальної політики та зайнятості й потребує усунення суттєвих недоліків у трудовому законодавстві;
 
- необхідно вирішити проблему незадекларованої праці та заборгованості із заробітної плати;
 
- також необхідно покращити соціальний діалог;
 
- законодавство України не узгоджується із законодавством ЄС щодо гендерної рівності та потребує подальшого узгодження із законодавством ЄС щодо недискримінації у сфері зайнятості. https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/system/files/2023-02/SWD_2023_30_Ukraine.pdf
 
 
 
4). Національний банк України: Січневий Інфляційний звіт НБУ зі свіжими прогнозами та макроекономічним оглядом опубліковано на сайті НБУ. Оновлений прогноз НБУ передбачає, що цього року економіка буде стійкою навіть в умовах продовження енергетичного терору росії.
 
Інфляція сповільнюватиметься: до 18,7% у поточному році, 10,4% у 2024 році та 6,7% у 2025%. Економічна активність у 2023 році залишатиметься слабкою через дефіцит електроенергії та безпекові ризики, які обмежуватимуть роботу бізнесу. Стійке зростання економіки очікується у 2024 році – на 4,1% до ВВП та на 6,4% у 2025 році. Міжнародне фінансування цьогоріч також відіграватиме ключову роль у покритті бюджетних потреб.
 
Ринок праці повільно відновлюватиметься. Цього року безробіття зберігатиметься на рівні близько 26%, але надалі знизиться до 20% у 2024 році та до 17,6% у 2025 році. У 2023–2025 роках зайнятість на внутрішньому ринку зростатиме повільно у зв’язку з диспропорціями на ринку праці, які поглибилися через наслідки війни. Доходи домогосподарств поступово зростатимуть завдяки адаптації реального сектору до роботи в умовах високих ризиків та значним видаткам на оборону й безпеку. У 2023 році зарплати з урахуванням інфляції зростуть на 3,3%, а в наступні два роки – ще на 6,5% та 4,3% відповідно.
 
НБУ зазначає, що реалізація прогнозу залежить насамперед від безпекової ситуації. Базовий сценарій обрахований на припущенні, що високі безпекові ризики зберігатимуться до початку 2024 року. Водночас він не враховує можливість швидкої реалізації плану відновлення України з відповідним припливом інвестицій. Отже, у разі його втілення економічне зростання суттєво пришвидшиться. Докладніше: https://cutt.ly/t9MhXrj
 
 
 
5). Мінреінтеграції інформує:
 
- У січні Мінреінтеграції перерахувало 11,9 млн грн держдопомоги переселенцям, що скористались евакуаційними потягами. https://www.minre.gov.ua/news/u-sichni-minreintegraciyi-pererahuvalo-119-mln-gryven-derzhdopomogy-pereselencyam-shcho
 
- У 2023 році Мінреінтеграції допомагатиме українцям за кордоном. Про це повідомила Віцепрем’єр-міністр України Ірина Верещук під час ефіру на чеському телеканалі ČT24. https://minre.gov.ua/news/u-2023-roci-minreintegraciyi-dopomagatyme-ukrayincyam-za-kordonom
 
6). Мінсоцполітики:  На Волині пройшов просвітницький захід для внутрішньо переміщених осіб з питань розвитку цифрових послуг. В заході взяв участь заступник Міністра соціальної політики з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Костянтин Кошеленко. Він розповів про напрями цифрової трансформації соціальної сфери та розвиток послуг, орієнтованих на забезпечення соціальної підтримки найбільш вразливих верств населення, зокрема ВПО. https://www.msp.gov.ua/news/22575.htmlhttps://www.facebook.com/MLSP.gov.ua/posts/pfbid02cRtBac6e5FiqpDdk85UHMwgrbSHVsecQ4Q9twZuqteeGvQvTJhGMX9emSfQ9NZx4l
 
7). Мінфін інформує:
 
- За оперативними даними Державної казначейської служби, за січень 2023 року до загального фонду держбюджету надійшло 104,4 млрд гривень.
 
Серед платежів, справляння яких контролюють податкові та митні органи, основні надходження були отримані, зокрема за рахунок: податку на доходи фізичних осіб та військового збору – 11,3 млрд грн; податку на прибуток підприємств – 1,2 млрд грн; інш. Надходження ЄСВ до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування у січні 2023 року становили 32,4 млрд гривень.
 
За оперативними даними ДКСУ у січні 2023 року касові видатки державного бюджету становили 193,7 млрд грн, у тому числі загального фонду – 183,6 млрд грн, або 80,6% від розпису звітного періоду.
 
За січень 2023 року державний бюджет виконано з дефіцитом у сумі 72,3 млрд грн, у тому числі загальний фонд – у сумі 78,9 млрд грн, проти запланованого розписом загального фонду на січень 2023 року дефіциту у сумі 158,6 млрд гривень. Детальніше:
 
- 2 лютого Міністр фінансів України Сергій Марченко взяв участь у пленарному засіданні під час візиту Колегії Європейської Комісії. https://www.facebook.com/minfin.gov.ua/posts/pfbid0GHfRkexWtqtoBSyKct8o5mwFwf7m9iSyvQptNkJSXPZF3x36xcF819eqWALCAMsBl
 
 
- Представники Мінфіну зустрілись з делегацією Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA). Обговорено питання щодо нових потенційних спільних з JICA проектів з відновлення, а також можливість надання Урядом Японії середньо- та довгострокової фінансової підтримки України.
 
 
 
- 4 лютого Кабінет Міністрів України схвалив проект Закону України «Про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України щодо використання коштів з рахунків на підтримку України», розроблений Мінфіном. Детальніше:
 
 
8). Мінрегіон: З 1 лютого Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву оновив умови іпотечного кредитування молоді для придбання власного житла. Відтепер кредит можна оформити на термін до 20 років під 7% річних, перший внесок становить 6% від вартості житла. Про це повідомила заступник Міністра розвитку, громад, територій та інфраструктури України Наталія Козловська. Відповідне кредитування здійснює Держмолодьжитло на виконання Державної програми забезпечення молоді житлом на 2013-2023 роки коштом їх статутного капіталу, сформованого Міністерством розвитку громад та територій України. Детальніше: https://www.kmu.gov.ua/news/nataliia-kozlovska-zminenyi-mekhanizm-ipotechnoho-kredytuvannia-molodi-dlia-prydbannia-vlasnoho-zhytla
 
9). Державна податкова служба України інформує:
 
- Трудові відносини з працівниками – у фокусі уваги ДПС та Держпраці. Представники ДПС та Держпраці під час робочої зустрічі обговорили питання посилення співпраці при здійсненні контрольних функцій. Для забезпечення якісного відпрацювання скарг та звернень громадян, що надходять до органів Держпраці з питань неоформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), такі скарги та звернення будуть надсилатися до органів ДПС для вжиття відповідних заходів реагування. https://bit.ly/3YgqtuGhttps://www.facebook.com/TaxUkraine/posts/pfbid02N4cLnFUEcZTKzc9T9qGXv784h88KHmev7LLs2JPwUBpvdE42t7pqr4EpJdsNwFSnl
 
- Чи повинна подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію фізична особа, яка отримала у спадок (подарунок) рухоме або нерухоме майно від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення?
 
У разі якщо об’єкти рухомого або нерухомого майна були отримані у спадок (подарунок) від члена сім’ї першого або другого ступеня споріднення, то подавати одноразову (спеціальну) добровільну декларацію платнику податків не потрібно за умови відсутності інших підстав для подання такої декларації. Детальніше: https://bit.ly/3RtuNEE;
 
 
10). Бухгалтерський сервіс Дебет-Кредит інформує:
- Як працевлаштувати переселенця, щоб отримати компенсацію з бюджету? Чинним законодавством передбачено, що роботодавці, які наймають внутрішньо переміщених осіб, отримують компенсацію витрат на оплату праці та навчання таких працівників. Як це можна зробити у 2023 році: https://news.dtkt.ua/labor/compensation/81497-yak-pracevlastuvati-pereselencya-shhob-otrimati-kompensaciyu-z-byudzetu
 
- Діє новий порядок нарахування грошового забезпечення військових. З 1 лютого для військових скасували додаткову винагороду 30/100 тисяч грн у разі перебування поза фронтом: https://news.dtkt.ua/society/community/81494-dije-novii-poryadok-naraxuvannya-grosovogo-zabezpecennya-viiskovix
 
За матеріалами сайту
ФПУ