Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
  • Григорій Осовий: гострі проблеми внаслідок агресії
Григорій Осовий: гострі проблеми внаслідок агресії
  • 27 травня 2022
 
Профспілки України зацікавлені у співробітництві з Міжнародною організацією праці у широкому колі питань. Про це заявив Голова СПО об’єднань профспілок, Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий під час зустрічі з Генеральним директором Міжнародної організації праці Гаєм Райдером, яка відбулась 26 травня у режимі відеоконференції.
 
Перш за все, Григорій Осовий подякував Гаю Райдеруза підтримку України у цей складний час, за практику МОП щодо зустрічей з представниками сторін соціального діалогу напередодні Міжнародної конференції праці.
 
Він підкреслив, що запрошення соціальних партнерів для Гендиректора МОП, керівництва Бюро трудящих і сторони роботодавців залишається незмінним і дозволить краще зорієнтуватися на місці з поточною ситуацією у сфері праці.
 
«Ви знаєте, що в процесі реформ в Україні за роки її незалежності у сторін було чимало гостро-конфліктних ситуацій, - наголосив Голова ФПУ. - І ми намагалися їх вирішувати в діалозі використовуючи майданчик НТСЕР, у двосторонніх консультаціях з Урядом і об’єднаннями роботодавців. Дещо вдавалося, інколи доводилося обстоювати шляхом вуличних протестів і страйків. І навіть поданням скарг до МОП ( х там дві). Нажаль, нині в умовах воєнного стану, проблем в соціально-трудовій сфері стало набагато більше».
 
Однак, вони виникли внаслідок збройної агресії росії проти України. Масштаби падіння економіки і ділової активності, кордон мають негативні наслідки й для інших країн. Зокрема, блокування російським агресором морських портів вже спровокувало значне підвищення цін на продовольчі товари та становить загрозу голоду в країнах Африки. В цих умовах українське суспільство консолідується для протистояння російській окупації і проявляє згуртованість поступаючись корпоративним та індивідуальним інтересам. Свідченням цього є стримане несприйняття профспілками і працівниками закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного часу», як вимушену міру.
 
Разом з тим, наголосив Григорій Осовий, всі п’ять репрезентативних профоб’єднань нещодавно заявили про рішучу незгоду з активним просуванням групою народних депутатів саме в розпал війни, коли працівників вже й так позбавлено певних трудових гарантій і можливостей, лобістського законопроекту щодо посилення лібералізації трудових відносин у сфері малого і середнього підприємництва (законопроект 5371).
 
Слід зазначити, що експерти МОП, МКП і ЄКП ще раніше застерігали владу від таких дестабілізуючих дій і погіршення норм  праці, колективно-договірного регулювання для понад 70% найманих працівників. Нажаль, частина роботодавців все ж підтримує такі нововведення.
 
«Вважаємо що без експертизи МОП ухвалювати такий законопроект парламент не повинен, - сказав Голова ФПУ. - Просимо Вас використати потенціал МБП для проведення узгоджувальних процедур і надання технічної допомоги соціальним партнерам  у розробленні проекту Трудового кодексу України, оскільки, закон України від 21 квітня 2022 року  «Про дерадянізацію законодавства» поставив завдання Уряду протягом року такий акт підготувати. Профспілкова сторона також підтримала Звернення до Генерального директора актуалізувати проекти, котрі здійснюються МОП в рамках Програми гідної праці для України з акцентом на активізацію ринку праці, захист праці та життя і здоров‘я працівників в умовах воєнного стану та створення умов гідної праці у повоєнний період. Для нас тут вкрай важливий досвід країн, які перебували у подібних умовах.
 
Указом Президента створено Національну раду з відновлення України, яка могла б врахувати це у відповідних заходах. Водночас самим профспілкам потрібно активно оволодівати новими знаннями і компетенціями для роботи в нових умовах.
 
У цьому зв’язку Григорій Осовий звернувся до Гая Райдера з проханням надати фінансову і технічну підтримку Академії праці і соціальних відносин ФПУ в організації навчання профспілкових кадрів, долучивши до цього Туринський навчальний центр МОП.
 
Голова ФПУ також сказав, що профспілки щиро вітали Резолюцію Адміністративної ради МОП стосовно російської агресії проти України. «Однак, питання щодо перенесення Офісу МОП з Москви на сьогодні не вирішено, - наголосив він. – Чи не могли б Ви внести ясність щодо цього питання?».
 
Григорій Осовий подякував співробітникам бюро АКТРАВ, які з перших днів війни морально і матеріально підтримують українські профспілки і працівників, які постраждали від російської агресії. Зокрема, власні кошти директорки бюро Марії Хелен Андре передано профспілковій активістці з Чернігова Тетяні Печерній, батьки якої, загинули підчас бомбардування міста. Також, завдяки фінансовій підтримці МОП, МКП низки профцентрів Європи, ФПУ утворено Штаб гуманітарної допомоги внутрішньо переміщеним особам, у профспілкових санаторіях, гуртожитках і готелях щоденно перебуває понад 5 тис осіб. Це переважно жінки з дітьми, особи похилого віку, які втратили житло, виїхали з місць окупації і бойових дій. «Ці люди щиро вам дякують», - зазначив Голова ФПУ.
 
Гай Райдер наголосив на необхідності подальшого розвитку співробітництва МОП з соціальними партнерами в Україні. Він окреслив пріоритетні напрямки такого співробітництва.
 
Це, перш за все, гуманітарна допомога через профспілки, інтеграція тимчасово переселених осіб на ранку праці, підтримка досягнення працівниками доходів, допомога соціальним партнерам у розвитку соціального діалогу, економічна стабілізація, створення нових робочих місць, професійне навчання та перекваліфікація кадрів, допомога соціальним партнерам у покращенні їх послуг.
 
У зустрічі з Генеральним директором МОП також взяли участь заступник міністра економіки України Ігор Дядюра, голова Федерації роботодавців України Дмитро Олійник, голова НТСЕР, президент УСПП Анатолій Кінах, заступник голови КВПУ Петро Тулей, Національний координатор МОП в Україні Сергій Савчук, голова Профспілки працівників морського транспорту Олег Григорюк.
 
За матеріалами сайту 
ФПУ