Запорізька обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (ЗОО ППОНУ)
Про режим роботи закладів і установ освіти, їх працівників під час карантину

Зазвичай карантин вводять як надзвичайну вимушену міру, щоб роз’єднати дітей, якщо 50 і більше відсотків їх колективу захворіли. Але все залежить від ситуації – іноді цього показника не чекають.

Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробництва та іншої діяльності.

Коли в школі чи дитячому садку вводиться карантин, вчителі та вихователі, інші працівники зазвичай залишаються на роботі. У зв’язку з цим керівники дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів іноді намагаються відправити педагогічних працівників у відпустку. Але Міносвіти ще у листі від 02.11.2009 р. №1/9-758 «Про організацію роботи навчальних закладів у період поширення епідемії грипу» дало вказівку не допускати випадків примусового відправлення працівників усіх типів навчальних закладів у відпустку, а планову відпустку або її частину надавати тільки за їхнім бажанням.

Така відпустка надається тільки за бажанням працівника. Вона може надаватися за сімейними обставинами та з інших причин на строк, обумовлений угодою між працівником і роботодавцем, але не більше ніж передбачено ст. 26 Закону України «Про відпустки» - 15 календарних днів на рік. Роботодавець не має права відправити працівника в таку відпустку в односторонньому порядку без його заяви.

Отже, на час призупинення робіт у зв’язку з простоєм оформлення відпустки без збереження заробітної плати є неправомірним. Власник у такому випадку несе відповідальність за порушення законодавства про працю.

Карантин – це період коли простой виникає через обставини непереборної сили. Він вважається вимушеним для працівника і оплачується в розмірі не нижче 2/3 тарифної ставки, встановленого працівникові розряду (окладу) відповідно до ст. 113 КЗпП України.

Однак, факт введення в школі та дитячому садку простою у зв’язку з карантином можна оскаржити. Як відомо, тривалість робочого часу педагогічних працівників, які ведуть викладацьку роботу, не повинна змінюватись в період осінніх, зимових, весняних та літніх канікул, встановлених для учнів або вихованців. А режим робочого часу працівників навчальних закладів в період скасування навчальних занять за санітарно-епідеміологічних, кліматичних та інших підстав визначається аналогічно порядку, встановленому в період канікул.

У період канікул вчителі здійснюють педагогічну, методичну, а також організаційну роботу в межах встановленого обсягу навчального навантаження, визначеного до початку канікул.

Пунктом 8.3.3. Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та Центральним комітетом Профспілки працівників освіти і науки на 2013-2015 роки (продовжує діяти за ч.3ст. Закону України «Про колективні договори і угоди») рекомендовано закладам освіти і науки забезпечити оплату праці вчителів вихователів груп продовженого дня, вихователів дошкільних навчальних закладів та викладачів у випадках, коли в окремі дні (місяці) заняття не проводяться з незалежних від них причин (епідемії, метеорологічні умови тощо) із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації з дотриманням при цьому умов чинного законодавства .

Оплата простою непедагогічних працівників не з їх вини здійснюється в розмірі середньої заробітної плати, але не менше тарифної ставки ( посадового окладу).

Пунктом 6.3.5. угоди між Департаментом освіти і науки Запорізької ОДА та комітетом Запорізької обласної організації Профспілки працівників освіти і науки на 2013-2015 роки (продовжує діяти за ч.3 ст. Закону України «Про колективні договори і угоди») встановлено, що повинна бути забезпечена оплата праці вчителів і викладачів у випадках, коли в окремі дні (місяці) заняття не проводяться з незалежних від них причин (епідемії, метеорологічні умови тощо), з розрахунку заробітної плати, встановлено при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства. У п.6.3.4 цієї угоди зазначено, що час простою не з вини працівника оплачується в розмірі не менше тарифної ставки (посадового окладу) згідно п. 77 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти( затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15 квітня 1993 р. №102).

Залежно від виробничої необхідності керівник своїм наказом визначає режим роботи працівників закладу (як педагогічних так і технічних), а вже від цього залежить розмір оплати праці відповідного працівника. У випадку, якщо керівник закладу за погодженням з первинною профспілковою організацією прийняв рішення про необхідність виходу на роботу працівників під час карантину, їм оплачується 100 відсотків заробітної плати. У випадку простою без виходу працівників на роботу, або коли працівники виходять на роботу, але не долучаються до своєї або будь-якої роботи, їх заробітна плата не нижче 2/3 тарифної ставки, встановленого працівникові розряду (окладу) відповідно до ст. 113 КЗпП України.

Питання організації роботи в цей період додатково висвітлено в роз’ясненні Мінсоцполітики.